Epidemiolog Željko Ler

Optužbe da građani BiH šire virus u Hrvatskoj i Crnoj Gori ne stoje

Navodi iz susjednih zemalja, posebno iz Hrvatske i Crne Gore, da su građani BiH prenosnici virusa te je stoga zbog njih nužno zatvaranje granice i uvođenje mjera samoizolacije, ne stoje, kaže dr Ler.
Lifestyle / Zdravlje | 09. 07. 2020. u 11:45 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Epidemiološka situacija uzrokovana virusom korona u Bosni i Hercegovini je nepovoljna imajući u vidu svakodnevnu pojavu novozaraženih i novooboljelih osoba, u oba entiteta, Federaciji BiH i Republici Srpskoj, koja zadržava trend relativno visokog porasta i zaziremo od eksponenecijalnog rasta koji bi ugrozio zdravstveni sustav i zdravstvene kapacitete, rekao je epidemiolog prim. dr Željko Ler, nekadašnji direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, prenosi Anadoloija Agencija.

Navodi iz susjednih zemalja, posebno iz Hrvatske i Crne Gore, da su građani BiH prenosnici virusa te je stoga zbog njih nužno zatvaranje granice i uvođenje mjera samoizolacije, ne stoje, kaže dr Ler.

"Razgovaramo i govorimo o pandemiji, o globalnoj pojavi jedne zarazne bolesti u cijelom svijetu. Prema tome, kada uže gledamo, i u našoj regiji, uključujući i Hrvatsku, Crnu Goru i Srbiju. To opravdanje je, po meni, alibi. To je sigurno širenje zaraze i u njihovim zajednicama kao što se događa i u BiH. Nesumnjivo je da je i u Bosni i Hercegovinu unesena infekcija, kao što je vjerojatno i u Hrvatsku, i u Crnu Goru, i u Srbiju. Ne možemo okrivljavati jedni druge. Jer, to je traženje alibija za manje ili više pozitivan, korektan i sveobuhvatan rad njihovih kriznih stožera. Prema tome, mislim da su to samo izlike, a zatvaranje granica je jedna od mjera koja se svojevremeno pokazala efikasnom u suzbijanju unošenja infekcije, tako da vjerojatno posežu za njom žrtvujući na taj način u značajnoj mjeri i svoju turističku sezonu", naveo je dr Ler.

S obzirom na to da je u Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme evidentirano povećanje broja oboljelih, dr Ler je govorio o tome je li to uzrokovano nepridržavanjem postojećih mjera ili ranim ukidanjem, odnosno popuštanjem mjera koje su bile na snazi.

"Mi smo 31. svibnja proglasili prestanak stanja prirodne nesreće s obzirom na to da je epidemiološka situacija bila relativno povoljna, odnosno relativno stabilna. Nastupio je, zapravo, jedan period zatišja, rekao bih. Mjere su, po meni, ukinute, ne prerano, ali ih je trebalo sukcesivno ukidati jednu po jednu u razmaku od po nekih sedam dana. Pa, ukoliko nam se ponovno dogodi porast, kao što se sada dogodilo, da otprilike možemo locirati koja od mjera je bila razlogom, odnosno čije je ukidanje bilo najvjerojatnijim razlogom povećanog broja oboljelih. Mislim da su prenaglo ukinute sve mjere odjednom", navodi dr. Ler.

Ali, ono što je najvažnije, kaže, ukidanje restriktivnih mjera nije dovoljno iskomunicirano prema populaciji, da to ne podrazumijeva ukidanje nošenja osobne zaštitne opreme i ponašanja koje je bilo do tada.

"Dakle, nije decidirano rečeno da maske treba i dalje nositi, da treba držati fizičku distancu od dva metra, da treba prati ruke... To je, po meni, jedna greška u komunikaciji prema ljudima, prema populaciji koja nam se nije trebala dogoditi. Ali, evo dogodila se i u regiji, tako da ne mogu kriviti nikoga u tom kontekstu", kaže dr Ler.

S obzirom na to da je Crna Gora na jednom dijelu zemlje donijela odluku o zatvaranju ugostiteljskih objekata sedam dana, da je Srbija, ali i entitet RS ograničio rad ugostiteljskih objekata, dr Ler govorio je treba li i u FBiH donijeti nove mjere.

"Sigurno je da bi određene mjere trebalo pooštriti. Tu, prije svega, dolazi u obzir eventualno skraćenje rada, ne zatvaranje kafića i mjesta na kojima se mladi pretežno okupljaju. Ali, nužno je stvaranje uvjeta za striktno održavanje fizičke distance, koja je uvjet bez koga se ne može, uz poštivanje svih ranijih mjera - nošenje maski, održavanje osobne higijene itd. Jer, bez toga, bilo koja restriktivna mjera koju uvedemo neće dati željene rezultate ako se ljudi budu ponašali nonšalantno, ako budu ignorirali evidentno prisustvo virusa među nama i činjenicu da je gotovo 80 posto zaraženih osoba asimptomatskih, koje ne pokazuju znakove oboljenja, a nose i šire viruse", navodi dr Ler.

Maske i na otvorenom

Kaže kako se aktualizira i novu sliku cijeloj situaciji daje činjenica, o kojoj su neke njegove kolege i on raspravljali još polovicom svibnja, a što je i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proteklih dana pretpostavila, da je prisutno i takozvano aerogeno širenje, odnosno aerogeni prenos virusa.

"To podrazumijeva prenošenje putem zraka sasušenih čestica koje sadrže virus i koje se s uskovitlanom prašinom udišu. U tom kontekstu, dovodi se u pitanje i proširenje određenih mjera, a to je nošenje maski i na otvorenom, što do sada nismo zagovarali, pogotvo u uvjetima gdje se kreće veći broj pješaka, u pješačkim zonama, kada je vjetrovito vrijeme... Isto vrijedi i za zatvorene prostore s umjetnom ventilacijom i ubacivanjem zraka s vanka. To u značajnoj mjeri komplicira cijelu situaciju i vjerojatno će uslijediti nove preporuke od SZO-a, koje podrazumijevaju i ovaj put prenošenja uzročnika COVID-19", navodi dr Ler.

S obzirom na to da je nastupilo ljeto i da slijedi period godišnjih odmora govorio je i o tome kako se treba ponašati prilikom turističkih, ali i putovanja uopće, te šta sa sportskim natjecanjima tijekom ljeta.

"Putovanja kao putovanja nisu rizična, međutim ovise od destinacije na koju se odlazi. Jer, odlazimo u zemlje u kojima je slična epidemiološka situacija. Dakle, virus korona je i tamo prisutan. Ako se već odlučimo za putovanja na neke destinacije izvan BiH, treba se striktno pridržavati mjera koje propisuje dotična zemlja, a koje su nesumnjivo slične mjerama koje propisujemo i zagovaramo i mi u BiH. Što se tiče sportskih natjecanja, naravno, mogu se održavati bez prisustva publike. Poželjno je da to ne budu sportovi koji podrazumijevaju direktni kontakt protivnika. Ali, u svakom slučaju, održavati ih bez prisustva publike", navodi dr Ler.

I u jesen s problemom virusa korona

Govorio je i o tome kakve su procjene hoćemo li ovo stanje kada je u pitanju virus korona zadržati do jeseni ili duže, te kako da se naučimo adekvatno živjeti s virusom koji je oko nas.

"Već odavno smo i ja i mnoge moje kolege spomenuli da će nam maske i ovaj način ponašanja postati novi imdž i novi modni detalj. Vjerojatno će ova situacija potrajati duže vremena. Ući ćemo i u jesen s problemom virusa korona - SARS-CoV2, koji će dodatno biti iskompliciran pojavom sezonskog gripa. Da li će COVID-19 postati isto tako sezonska bolest, to ćemo vidjeti u doglednoj budućnosti, za par godina. Međutim, za sada ne pokazuje sezonski karakter. Virus je prisutan, stalno rezultira novim brojem novooboljelih, tako da ćemo ga, najvjerojatnije, imati u cirkulaciji kroz duže vrijeme. Kakav će se scenarij na kraju pokazati, to ćemo vidjeti. Može se dogoditi da virus nestane, kao što je nestao i vrius SARS-a i MERS-a svojevremeno, koji je iz iste obitelji virusa, ali za sada računamo s tim da će dugo vremena biti prisutan među nama i sukladno tome se moramo ponašati", poručio je dr Ler.

Kopirati
Drag cursor here to close