Simpozij u Mostaru
Nova postignuća u liječenju moždanog udara u SKB Mostar: Umjesto invalida, danas su to zdravi ljudi
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U petak 25. listopada 2024. na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru u organizaciji Medicinskog fakulteta i Sveučilišne kliničke bolnice Mostar - klinika za Neurologiju održan je simpozij stalnog poslijediplomskog medicinskog usavršavanja pod nazivom "Inovacije i napredak u liječenju moždanog udara".
Moždani udar jedan je od vodećih uzroka smrti i invaliditeta u suvremenom svijetu stoga ovaj simpozij ima poseban značaj i predstavlja iznimnu priliku za razmjenu iskustava i znanja svih liječnika uključenih u lanac zbrinjavanja pacijenata s moždanim udarom.
Edukacija i tehnologija
''Uložili smo mnogo truda u ove teme, donijeli mnogo novoga u posljednjih par godina pa čak mislim da možemo biti i ponosni na sve ono napravljeno. Pripremili smo ovu bolnicu, educirali ljude i tehnološki se pripremili za raditi ove zahvate. Imamo sada taj zlatni sat, tj. ako primimo pacijenta u roku od dva sata taj tromb se odstrani i čovjek bude zdrav. Imali smo nekoliko pacijenata koji su imali zahvate navečer a ujutro odšetali iz bolnice'', rekao je ravnatelj SKB Mostar Ante Kvesić u svom uvodnom govoru.
Dodao je kako su uz ulaganje u ljude kupili i aparat vrijedan 3 milijuna KM te da imaju stalnu pripravnost.
''Ponosan sam što smo prvi u regiji koji to imamo, i mogu reći kako danas imamo oko 300-400 zdravih ljudi a ne teških invalida'', dodao je Kvesić.
Predstojnica Klinike za Neurologiju dr. Nataša Pejanović Škobić istaknula je kako je izuzetno sretna što SKB Mostar ima Neurološku intenzivnu, te da su do sada uradili preko 200 tromboliza odnosno preko 100 trombektomija kod pacijenata sa akutnim moždanim udarom.
''Godišnje liječimo oko 300 pacijenata sa moždanim udarom iz svih krajeva koji gravitiraju u našu bolnicu. Oko 20 posto njih su kandidati za rekanalizacijsko liječenje, ili za trombolizu ili za trombektomiju. Naravno ukoliko dođu u vremenskom prostoru, znači ukoliko dođu u roku od 4 i pol sata od početka simptoma ti pacijenti mogu biti podvrgnuti tromoblitičkom liječenju. Odnosno ukoliko dođu u roku od 6 sati, ti pacijenti mogu biti podvrgnuti metodi mehaničke trombektomije'', rekla je liječnica.
Pejanović Škobić je navela kako je simpozij prilika da povećaju svijest i opće populacije ali i liječnika, odnosno svih koji su uključeni u zbrinjavanje ovih pacijenata i na taj način pokušaju povećati broj kandidata i pacijenata koji će moguće danas doći sa slikom teškog moždanog udara, a sutra već biti bez ikakvog neurološkog deficita na osnovu njihove intervencije.
''Još jedna bitna stvar za moždani udar jeste da je to trenutno jedan od vodećih uzroka smrtnosti i invaliditeta u općoj populaciji, ne samo kod starijih nego i u sve mlađoj populaciji'', navela je i dodala kako su se time i vodili pri odabiru samih tema simpozija.
Prisutne je pozdravio i dr. Antonio Sesar, prodekan za poslovanje i razvoj Medicinskog fakulteta, koji je istaknuo kako im je cilj unaprijediti znanje liječnika i kroz to doći do unaprijeđena zdravstvene zaštite i poboljšanih ishoda za pacijente.
Uz navedeno, teme simpozija također uključuju brzo prepoznavanje simptoma moždanog udara i zbrinjavanje pacijenta u prehospitalnim i hospitalnim uvjetima, liječenje komplikacija i sekundarna prevencija.