Istraživanje
Pretilost uzrokuje više slučajeva nekih vrsta raka nego pušenje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prema najnovijem istraživanju, pretilost uzrokuje veći broj slučajeva četiriju čestih vrsta raka u Velikoj Britaniji nego pušenje.
Studija instituta Cancer Research UK pokazuje da su rak crijeva, bubrega, jajnika i jetre vjerojatnije uzrokovani prekomjernom tjelesnom težinom nego pušenjem duhana, prenosi Index.
Milijuni ljudi izloženi su riziku od raka zbog prekomjerne težine, a broj pretilih osoba je duplo veći od broja pušača.
Like smoking, obesity puts millions of adults at greater risk of cancer. We need the government to take action to improve our environment and help everyone live more healthily. Want to know what they can do? Find out more: https://t.co/sydwNrQL36 pic.twitter.com/kaQTwZRRwq
— Cancer Research UK (@CR_UK) 1. srpnja 2019.
Cancer Research UK postavio je reklamne ploče koje informiraju o tome kako pretilost uzrokuje rak, no ubrzo je naišao na razne kritike. Naime, mnogi su zamjerili toj organizaciji što pretilost često uspoređuje s pušenjem, upozoravajući kako takvim potezima žele posramiti osobe koje imaju problema s debljinom.
Tako je u veljači komičarka i aktivistica Sofie Hagen na Twitteru kritizirala spomenutu kampanju.
"Dobro, radi li netko na tome da se makne ovo govno od plakata CancerResearchUK? Mogu li negdje nešto potpisati?'' napisala je Hagen na Twitteru.
Organizacija Cancer Research UK odgovorila je kako namjera kampanje nije da optužuje, odnosno posramljuje pretile osobe ili prikaže da su pušenje i pretilost izravno usporedivi s obzirom na rizik od raka.
Pušenje je i dalje vodeći uzrok raka u Velikoj Britaniji, a pretilost je na drugom mjestu, kaže Cancer Research UK.
Dok se broj pušača u Europi smanjuje, broj pretilih se povećava, što je činjenica koja zabrinjava mnoge zdravstvene stručnjake.
Naime, jedna trećina odraslih u Velikoj Britaniji ima problema s prekomjernom težinom.
Podaci za Veliku Britaniju:
- 13,4 milijuna pretilih odraslih osoba koje ne puše;
- 6,3 milijuna odraslih pušača koji nisu pretili;
- 1,5 milijuna pretilih odraslih pušača.
Iako je uočena jaka povezanost između pretilosti i raka, znanstvenicima još nisu u potpunosti jasni biološki mehanizmi koji stoje iza te uzročnosti.
Pretpostavka je da masne stanice stvaraju dodatne hormone i faktore rasta koji upućuju stanice na češće dijeljenje, što povećava vjerojatnost nastanka stanica karcinoma.