Negativan rekord
Razina stakleničkih plinova u atmosferi ponovno rekordna
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Koncentracija stakleničkih plinova u Zemljinoj atmosferi ponovno je dosegla rekordne razine, objavila je u ponedjeljak Svjetska meteorološka organizacija.
Nastavak je to dugoročnog trenda koji ima značajan utjecaj na klimu našeg planeta, podizanje globalnih temperatura, sve ekstremnije vremenske uvjete, podizanje razina mora i izazivanje poremećaja u ekosustavima na tlu i u moru.
Prema podacima koji su upravo objavljeni globalna razina ugljičnog dioksida tijekom 2018. godine dosegla je 407,8 dijelova na milijun.
Godinu ranije bila je 405,5 ppm, a rast u 201u. u odnosu na 2017. godinu sličan je onome kakav je bio iz u 2017. u odnosu na 2016. godinu – viši od desetogodišnjeg prosjeka, javlja Bug.
Osim koncentracije CO2 natprosječno su porasle i razine metana i dušikovog (I) oksida. Od 1990. godine učinak stakleničkih plinova na klimu porastao je za čak 43%. 80% ovog porasta dolazi izravno od emisij3 CO2, a usporavanje rasta nije na vidiku.
Uzevši u obzir kontinuirani rast jasno je da će teško doći do smanjenja razine stakleničkih plinova u atmosferi, čak i uz sve obveze koje su preuzele zemlje potpisnice Pariškog klimatskog sporazuma.
"Zemlja je zadnji puta bilježila ovakve razine CO2 u atmosferi prije otprilike 3-5 milijuna godina. Tada su prosječne temperature bile 2-3°C, a razine mora 10-20 metara više nego danas", poručio je glavni tajnik Svjetske meteorološke organizacije Petteri Taalas.