Jačati kliničke centre
Resić: Članstvo u Eurotransplantu zatijeva rezultate koje BiH nema
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednica Donorske mreže Bosne i Hercegovine prof. dr. Halima Resić smatra da inicijativa za pristupanje Eurotransplantu jeste pohvalna, ali ne i realna jer zahtijeva konkretne rezultate koje Bosna i Hercegovina nema, posebno kadaverične transplantacije i to određeni broj.
''Nadležne institucije morale bi znati da članstvo u Eurotransplantu nije samo proces administracije, nego se mnogo više oslanja na konkretne rezultate i zahtijeva ih. Mi, u Bosni i Hercegovini, te rezultate nemamo. Za pacijente bi najvažnije bilo da se transplantacije rade, posebno one kadaverične (rade se sa donora koji imaju moždanu smrt) koje su, to treba reći i znati, jedan od ključnih uvjeta za pristupanje Eurotransplantu. Mora ih biti i više od deset godišnje, a mi imamo jednu ili nijednu'', naglasila je u informaciji za Fenu.
Jačati kliničke centre
Profesorica Resić mišljenja je da treba jačati kliničke centre, transplant koordinatore, a za članove Donorske mreže BiH kaže da su dosad uradili mnogo u toj oblasti.
''Osigurali smo, kroz partnerske projekte s kolegama iz svijeta posebno Španjolske i Turske, najbolje edukacije. Nažalost, to nije dovoljno. Mora biti puno više angažmana kliničkih centara i puno više angažmana nadležnih institucija - entitetskih ministarstava i Ministarstva civilnih poslova BiH. Mi, iz Donorske mreže BiH, uvijek smo im se obraćali i stvari su se dešavale na našu inicijativu. Zauzvrat nismo dobili podršku, osim povremeno deklarativnu'', kazala je.
Naglašava da nijedna od institucija ne prepoznaje doprinos Donorske mreže BiH edukaciji bh. javnosti i zagovaranju transplantacije, promoviranju donorstva.
''Podijelili smo više od 70.000 donorskih kartica, u cijeloj zemlji. Iza svake popunjene kartice mnogo je angažmana i informiranja ljudi, koji su se odlučili uzeti karticu. To je također jedan od važnih, ali ne jedini i ne presudan, kriterija za Eurotransplant. Treba jačati svijest o važnosti donorstva kao i Donorsku mrežu BiH, a ne pustiti da se ugasi. To nije obaveza samo građana, nas koji to već radimo, nego sistema i nadležnih institucija ako već žele članstvo u Eurotransplantu'', naglasila je prof. Resić.
Eurotransplant
Eurotransplant je međunarodna organizacija za suradnju u alokaciji i razmjeni kadaveričnih organa za transplantaciju.
Posljednjih pedeset godina značajno je pridonijela napretku transplantacijske medicine u zemljama članicama. Sjedište je u Nizozemskoj, a ima desetak zemalja članica.
Članovi Konferencije za oblast zdravstva u Bosni i Hercegovini dogovorili su krajem januara da Ministarstvo civilnih poslova uputi inicijativu za pristupanje Eurotransplantu.
Konferenciju čine ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, ministar zdravstva Federacije BiH Nediljko Rimac i predstavnik Odjela za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta BiH.