CoviVac
Rusija odobrila još jedno cjepivo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rusija je u subotu odobrila i treće cjepivo za domaću upotrebu, izjavio je za državnu televiziju premijer Mihail Mišustin, iako masovnija klinička ispitivanja CoviVaca koje proizvodi Centar Čumakov tek trebaju početi, piše Hina.
U Rusiji su već registrirana dva cjepiva protiv koronavirusa - Sputnik V koje je razvio Nacionalni istraživacki centar za epidemiologiju i mikrobiologiju Gamaleja ruskog Ministarstva zdravstva i EpiVac Državnog istraživačkog centra za virusologiju i biotehnologiju Vektor u Novosibirsku.
U oba slučaja je Rusija zauzela slično stajališta, odobrivši cjepiva prije nego su zaključena završna klinička ispitivanja, što je izazvalo sumnjičavost nekih zapadnih znanstvenika.
Sputnik V je dobio zeleno svjetlo u kolovozu, a treća faza kliničkih ispitivanja je počela u rujnu. Masovno cijepljenje je započeto u prosincu, a preliminirani rezultati su pokazali da to cjepivo ima učinkovitost od 91,4 posto.
Prvom dozom Sputnika V cijepljeno je do sada više od dva milijuna Rusa.
Uvođenje drugog cjepiva, EpiVaca, upravo započinje.
"Rusija je danas jedina zemlja na svijetu s već tri cjepiva protiv covida-19", rekao je Mušustin.
Centar Čumakov, koji je 1955. u Sankt Peterburgu osnovai Mihail Čumakov, poznat je po suradnji s američkim znanstvenikom Albertom Sabinom na samom vrhuncu Hladnoga rata, a koja je urodila razvojem cjepiva protiv dječje paralize.
Za razliku od Sputnika V, koji koristi modificirani bezopasan virus prehlade kako bi nasamario tijelo da proizvodi antigena i pomogne imunološkom sustavu u borbi protiv zaraze koronavirusom, CoviVac je u potpunosti virionsko cjepivo. To znači da je napravljeno od koronavirusa koji je onesposobljen, tj. lišen je svake mogućnosti repliciranja.
Virion je potpuna infektivna virusna čestica s DNA ili RNA u jezgri i proteinskim omotačem (kapsidom), kakva se nalazi izvan stanice domaćina, a naziva se i virusnom česticom.
CoviVac se daje u dvije doze u razmaku od 14 dana. Transportira se i skladišti na normalnoj temperaturu hladnjaka od dva do osam stupnjeva Celzija.