Nije bezazleno
Simptomi konjunktivitisa i kako ih prepoznati
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Konjunktivitis je najčešća očna bolest, a riječ je o upali očne spojnice. Jaka upala može izazvati oštećenje i odumiranje tkiva. Konjunktivitis mogu izazvati bakterije, virusi, kemikalije ili alergije.
Bolest je neugodna i vrlo zarazna, ali brzo prolazi ako se pravilno liječi.Virusni i bakterijski konjunktivitis su iznimno zarazni, lako se šire s osobe na osobu, pa rana dijagnoza i poduzimanje određenih mjera opreza mogu pomoći u ograničavanju njegovog širenja.
Simptomi
Simptome kod svih vrsta konjunktivitisa vrlo je lako prepoznati. Pojavljuju se na jednom ili, rjeđe, oba oka, a najčešći su:
• svrbež
• crvenilo
• ljepljive i suzne oči
• osjećaj "pijeska u očima"
• zamagljen vid
• bol u očima
• osjetljivost na svjetlo
• natečeni kapci
Svoje iskustvo s konjunktivitisom ispričala je Ana Tomić u emisiji Dr. Beck na HRT-u te je otkrila koje je simptome imala kada se zarazila.
"Prvo je bilo crveno oko, onda se javila nelagoda, peckanje, osjećaj kao da je pijesak u oku I s vremenom se klinička slika pogoršavala. Kasnije sam primijetila mutan vid gdje se zapravo ta upala prenijela na rožnicu. Vrlo važno je bilo tijekom procesa liječenja pridržavati se redoslijeda i pravilne primjene propisane terapije uz stroge higijenske uvijete i izbjegavanje kontakta s ukućanima", opisala je Ana.
Prije započinjanja liječenje konjunktivitisa, ključno je identificirati uzrok ove neugodne očne infekcije. Tijek liječenja, kao i njegovo trajanje, ovisit će o njegovom uzroka. Ako bakterije stoje iza konjunktivitisa, pristupa se liječenju antibioticima, čime se često postiže ozdravljenje u nekoliko dana.
Bakterijski, virusni, alergijski
Virusni konjunktivitis, s druge strane, često prolazi sam od sebe unutar tjedan dana, pa primjena antibiotika nije preporučljiva ni opravdana. Ako je riječ o alergijskom konjunktivitisu, fokus je na liječenju alergije i izbjegavanju izravnog kontakta s alergenima.
Konjunktivitis je vrlo česta bolest mališana. Kad dijete ima konjunktivitis ili neke slične probleme s očima zbog kojih mu morate kapati oči, u velikom ste problemu. Jer nijedno dijete to baš ne voli. Kapanje oka je ustvari vrlo jednostavan process koji se s djetetom pretvori se u bitku na kraju koje nismo sigurni koliko je kapljica zaista završilo u oku.
Kako pravilno djetetu nakapati oči otkriva prim. dr. sc. Jelena Petrinović-Dorešić, spec. oftalmolog, subspecijalist dječje oftalmologije i strabologije.
"Prvo treba isprati oko sa sterilnom fiziološkom otopinom. U čisto oko se kapaju kapi. Kada ste sami doma s djetetom onda to zna biti vrlo nezgodno jer se djeca opiru da im se nešto kapa u oči. Princip je taj legnete na krevet, dijete stavite ispred sebe, raširite noge I ispod vaših koljena stavite njegove ruke, a noge ispod svojih bedara. Kada fiksirate dijete vase sur uke slobodne I onda možete glavicu primiti I nakapati oči", otkrila je Petrinović-Dorešić.
Jednostavne mjere
Konjunktivitis je bolest koja se može spriječiti s jednostavnim mjerama, samo je važno na vrijeme poduzeti odgovarajuće preventivne mjere kako bi se spriječilo širenje zaraze na drugo oko ali i na druge osobe iz našeg okruženja.
"Ukoliko ste pacijent koji ima konjunktivitis perite ruke, održavajte higijenu, osobito prije kapanja. Jako je bitno da pacijenti s konjunktivitisom koriste svoj ručnik, svoje jastučnice i svoje osobne predmete ne dijele s ukućanima. Također treba održavati higijenu kućanstva – radne površine, kvake, telefoni, štekeri – to sve brišite i na taj način se nekako može spriječiti zaraza. Kod adenovirusnog konjunktivitisa dobro je često zračiti prostor jer se on prenosi i kapljično jer nekoliko tjedana može ostati na suhim površinama, a možete bit zarazni i prije nego što znate ga imate konjunktivitis", objasnila je dr. sc. Freja Bagatin, oftalmolog.