Uz potpunu refundaciju
Skupština HNŽ: ''Osigurati pristup dijagnostičkim pretragama u roku od 30 dana''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Skupština HNŽ usvojila je na današnjoj sjednici Zaključak kojim se zadužuje Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ da za sve osiguranike koji su u dijagnostičkoj potrebi za potvrđivanje sumnje na karcinom ili su ranije potvrđeni da boluju od malignih bolesti, hitno osigura pristup dijagnostičkim pretraga u roku ne dužem od 30 dana.
U Zaključku se navodi da zbog sve duže liste čekanja, nedostajućih tehničkih i kadrovskih kapaciteta, Skupština HNŽ zadužuje ZZO HNŽ da omogući potpunu refundaciju dijagnostika (CT, MR, PETCT i druge dijagnostike) koje su nužne u obradi i utvrđivanju oboljenja od malignih bolesti u slučaju kad ih ne mogu ostvariti na teret svog redovnog zdravstvenog osiguranja, a koje učine u registriranim zdravstvenim ustanovama s područja HNŽ.
Pročitajte još
Inače, godinama pacijentima u mostarskoj Sveučilišnoj kliničkoj bolnici problem predstavljaju liste čekanja. Bez obzira radilo se o rutinskim pregledima, slanju na dodatne pretrage ili o preventivnim pregledima, pacijenti moraju čekati ili se odlučiti na preglede u privatnim ordinacijama.
To ne bi ni bio problem da se sa zdravstvenom knjižicom, barem za neke tretmane, može otići kod privatnika na teret Zavoda zdravstvenog osiguranja kako je to slučaj u nekim drugim županijama. Primjerice, tako se ljudi iz Središnje Bosne mogu u Mostaru u privatnim klinikama liječiti besplatno dok Mostarci to ne mogu.
S druge strane, pojedine privatne klinike, unatoč opremi i uvjetima za kvalitetne preglede, ne mogu naći zajednički jezik sa Zavodom i olakšati život pacijentima.
''Raspolažemo s resursima koji su na razini rijetko koje ustanove: sedam specijalista radiologa, devet inženjera radiologije i dva mamografa. Nažalost u ove dvije godine nismo snimili i nije nam upućena niti jedna procedura iz Programa za rano otkrivanje karcinoma dojke u HNŽ-u'', kazali su ranije za Bljesak.info iz Poliklinike Vitalis.
Pročitajte još
Ova poliklinika je prije dvije godine zaključila i potpisala ugovor iz programa Vlade HNŽ-a, Ministarstva zdravstva HNŽ-a i ZZO HNŽ-a za rano otkrivanje karcinoma dojke. Za sudjelovanje u ovom Projektu morali su izvršiti neke preduvjete kao što su edukacija inženjera, nabavka software-a itd, što su i učinili. No, i dalje su bez njegove realizacije.
''Događaju se stvari koje su mi posebno neshvatljive. Jednostavno, naša ustanova može dostaviti sve te ugovore a odgovor zašto ne snimamo moraju se tražiti od ostalih sudionika, odnosno onoga tko je raspisao program i koga se pita'', poručili su ranije za naš portal iz Vitalisa.
Program ranog otkrivanja raka dojke u HNŽ-u započeo je 2019. godine kojim je trebalo obuhvatiti sve žene od 45-69 godina bez obzira na status zdravstvenog osiguranja. U prvoj fazi (2019. do 2020.) planiranim odzivom trebalo je biti obuhvaćeno oko 19.500 žena.
''Program ranog otkrivanja raka dojke u HNŽ/K otpočeo je u 9 mjesecu 2019. godine na pilot lokacijama DZ Konjic i SKB Mostar kada je pozvano 500 žena i odaziv je bio izuzetno dobar (oko 80% žena se odazvalo). U razdoblju siječanj -svibanj 2020., kreirano je 4383 pozivnica od kojih se u prosjeku, ovisno od Grad/općine odzvalo oko 50 % žena, od toga 42 žena je bilo s ustanovljenim promjenama na dojkama od kojih je kod 7 žena utvrđen karcinom. Nakon početka pandemije, Program je zaustavljen i isti je ponovno otpočeo u drugoj polovici sječenja 2022. godine te je poslano 8946 pozivnica, od kojih je trenutno zakazanih termina za 6716 žena. Kod pregledanih žena u 32 su uočene promjene na dojkama'', kazali su ranije za Bljesak.info iz Vlade HNŽ.