Svjetski dan osteoporoze
Tiha epidemija: Ne boli, nema simptoma dok ne dođe do loma
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pod sloganom "Osnažite svoje kosti", u svijetu se danas, kao i svakog 20. listopada, obilježava Svjetski dan osteoporoze, čime se pokreće kampanja posvećena podizanju globalne svijesti o prevenciji, dijagnostici i liječenju osteoporoze i metaboličke bolesti kostiju, prenosi Anadolu Agency (AA).
Osteoporoza, poznata kao tiha epidemija, najčešća je bolest kostiju kod ljudi i predstavlja veliki javnozdravstveni problem u cijelom svijetu jer ona ne boli, nema simptoma koji bi ukazivali na njezino postojanje. Obično se ne zna da postoji, dok ne dođe do loma kosti.
Iako genetika ima veliku ulogu u određivanju zdravlja kostiju, postoje faktori načina života koji mogu pomoći u održavanju ili u nekim slučajevima poboljšati snagu kostiju.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo u FBiH, u ovom entitetu Bosne i Hercegovine prosječno je registrirano 4.207 slučajeva osteoporoze na godišnjoj razini. Samo u 2020. godini su bile 3.922 zabilježene dijagnoze, s omjerom obolijevanja: na jednog muškarca obole 2,3 žene.
"Protekle 2020. godine, žene su doživjele šest puta veći porast obolijevanja od osteoporoze tijekom 50-59 godine života nego prethodnim godinama života, a vrhunac u razdoblju 70-79 godine. Istovremeno, muškarci bilježe porast obolijevanja u nešto kasnijoj životnoj dobi, sa 60-64 godine starosti i dosežu vrh obolijevanja sa 65-69. godinom života", navode iz Zavoda.
Jedan od najvažnijih aktivnosti za rano otkrivanje i sprječavanje osteoporoze je provjera gustoće kostiju. Kosti koje su manje guste lakše se mogu slomiti bilo pri naglom pokretu ili pri manjim padovima.
U svjetskim razmjerima, osteoporoza uzrokuje više od 8,9 milijuna prijeloma godišnje. To znači otprilike jedan osteoporotski prijelom svake tri sekunde!
Najmanje 1 od 3 žene i 1 od 5 muškaraca starijih od 50 godina doživjet će prijelom zbog slabih kostiju koje utiču na kvalitetu života i neovisnost milijuna ljudi.
Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH podsjećaju da se vježbanje otpora (dizanje utega) smatra jednim od najboljih načina za održavanje jakih kostiju, uz preporučeni unos kalcija i vitamina D.
"Najsigurnija strategija je pored kretanja i vježbanja ne samo snage mišića već i održavanja ravnoteže, osigurati da konzumirate hranu s malo soli, zdrave masti i minimalno prerađene žitarice, voće i povrće. Uvijek se pridržavajte preporučenog dnevnog unosa kalcija i koristite dodatke za održavanje zdravlja kostiju", savjetuju iz Zavoda za javno zdravstvo u FBiH.