Obratite pažnju

U BiH nema novog hepatitisa, ali je nužan oprez

U BiH, na sreću, još uvijek nije zabilježen ni jedan slučaj akutnog hepatitisa. Međutim, trenutačno se u Srbiji ispituje jedan slučaj za koji postoji sumnja kako dijete ima upravo ovu vrstu bolesti.
Lifestyle / Zdravlje | 13. 05. 2022. u 09:04 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ujedinjeno Kraljevstvo je 5. travnja 2022. međunarodnim sustavom razmjene podataka izvijestilo o porastu broja oboljelih od teškog akutnog hepatitisa nepoznatog uzroka među prethodno zdravom djecom.

Virusi hepatitisa A, B, C, D i E te drugi poznati uzroci akutnog hepatitisa su isključeni. Nekoliko zemalja EU/EEA, SAD, Izrael i Japan, također, bilježe oboljele od akutnog hepatitisa nepoznatog uzroka među djecom. Do sada je najmanje 228 slučajeva hepatitisa (upala tkiva jetre) kod djece prijavljeno u dvadeset zemalja diljem svijeta, piše Večernji list.

U BiH, na sreću, još uvijek nije zabilježen ni jedan slučaj akutnog hepatitisa. Međutim, trenutačno se u Srbiji ispituje jedan slučaj za koji postoji sumnja kako dijete ima upravo ovu vrstu bolesti.

Devetogodišnji dječak, koji od 4. svibnja leži u Institutu za majku i dijete "Dr. Vukan Čupić" u Beogradu, osjeća se dobro, ali njegova jetra u teškom je stanju, zbog čega će ostati u bolnici na promatranju, kako bi liječnici utvrdili je li dijagnoza bolesti novi tip hepatitisa te kako bi mu pokušali pomoći jer protokol o liječenju još ne postoji.

Neobjašnjiva vrsta hepatitisa uočena je kod djece u dobi od mjesec dana do 16 godina, no većina slučajeva zabilježena je kod mlađih od 10 godina, posebice među mlađima od pet godina. Važno je istaknuti da je velika većina djece prije bila zdrava. Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica obratio se javnosti i upozorio roditelje kako bi obratili pozornost na moguće simptome kod djece.

''Simptomi su hepatitisa široki i preklapaju se s mnogim uobičajenim bolestima. Dijete s hepatitisom može imati groznicu, umor, bolove u zglobovima ili mišićima, gubitak apetita ili mučninu, proljev i povraćanje'', ističe doc. dr. Nino Hasanica, načelnik Službe za školsku higijenu INZ-a.

Djeca također mogu imati bolove u trbuhu ili osjetljivost, posebno u desnom gornjem dijelu trbuha. Neka djeca mogu imati tamniji urin ili blijedu te glinenu stolicu. Žutica, žutilo kože ili žutilo inače bijelog dijela očiju tipičan je znak hepatitisa - iako je moguće imati značajnu upalu jetre i bez znakova žutice. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izdao je zdravstveno upozorenje kojim obavještava liječnike da budu na oprezu i prate pojavu sličnih slučajeva.

''Trenutačne preporuke su poduzimanje standardnih mjera opreza za prevenciju virusnih infekcija, uključujući temeljito pranje ruku, pokrivanje usta prilikom kašljanja i kihanja, izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta, kao i izbjegavanje kontakta s ljudima koji su bolesni'', ističe Hasanica.

Obratiti pozornost na simptome poput proljeva ili povraćanja te na boju kože i bjeloočnica - ako postoje znakovi žutice, koža i bjeloočnice požute te u tom slučaju odmah treba potražiti liječničku pomoć. Djeca sa simptomima kao što su povraćanje i proljev trebala bi ostati kod kuće i ne vraćati se u školu ili vrtić do 48 sati nakon što prestanka simptoma - navode iz INZ-a.

U INZ-u ističu kako se smatra da je adenovirus jedan od mogućih uzročnika obolijevanja.

U tehničkom izvješću, objavljenom 6. svibnja 2022., britanska agencija za zdravstvenu sigurnost navela je da je od 163 prijavljena pedijatrijska slučaja hepatitisa u Velikoj Britaniji, 126 testirano na adenovirus, a 72 posto bila su pozitivna.

Više od polovice slučajeva koji se istražuju u SAD-u također su bili pozitivni na adenovirus, prema izvještaju CDC-a. Istraživači se slažu da hepatitis A, B, C, D ili E - virusi koji češće uzrokuju akutni hepatitis - nisu odgovorni u ovim slučajevima. Patogeneza bolesti i načini prijenosa također su još uvijek nepoznati.

Kopirati
Drag cursor here to close