Mjere za zaštitu
Vlada FBiH ima plan kako stanovništvo zaštititi od majmunskih boginja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva i uz stručno mišljenje Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Vlada FBiH je na današnjoj sjednici donijela odluku o proglašenju majmunskih boginja zaraznom bolesti od interesa za Federaciju BiH i mjerama za zaštitu stanovništva FBiH.
Mjere zaštite stanovništva
S ciljem sprječavanja i suzbijanja zarazne bolesti majmunskih boginja poduzimaju se mjere zaštite stanovništva od zaraznih bolesti utvrđene Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, kao i propisima donesenim na osnovu ovog zakona. To su predstavljanje i zdravstveni odgoj o prevenciji zarazne bolesti, rano otkrivanje izvora zaraze i puteva prenošenja zaraze, laboratorijska izolacija i identifikacija uzročnika, prijavljivanje, te cijepljenje - preventivno i poslijeekspozicijsko sprječavanje razvoja i širenja majmunskih boginja prema indikacijama nadležnih tijela u FBiH, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Federalni proračun, u skladu s mogućnostima u fiskalnoj godini, financira mjeru zaštite od ove zarazne bolesti koja obuhvaća osiguranje potrebnih rezervi cjepiva, u skladu s dostupnošću, a u smislu preventivnog i poslijeekspozicijskog sprječavanja razvoja i širenja majmunskih boginja prema indikacijama mjerodavnih tijela u Federaciji BiH.
U obrazloženju je, uz ostalo, navedeno da je od svibnja 2022. godine nekoliko neendemskih zemalja u četiri regije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) prijavilo slučajeve majmunskih boginja, od kojih većina nema povijest putovanja u endemske zemlje, stoga su trenutne epidemije neobične i različite od prethodnih epidemija povezanih s putovanjima. Od početka izbijanja majmunskih boginja do 28. 9. 2022. zemlje zapadnog Balkana prijavile su potvrđene slučajeve, i to Srbija (40), Hrvatska (29), BiH (5) i Crna Gora (2). Pet slučajeva koje je prijavila BiH registrirano je u Federaciji BiH.
Nakon procjene rizika prema utvrđenim kriterijima, SZO ukupni rizik na globalnom nivou procjenjuje kao umjeren. Na regionalnom nivou, rizik se smatra visokim u jednoj regiji (EURO) i umjerenim u pet drugih regija SZO-a.
U skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i svojim nadležnostima Zavod za javno zdravstvo FBiH dao je stručno mišljenje 25. 8. 2022. godine i 4. 10. 2022. godine, u kome je navedeno da se majmunske boginje imaju smatrati zaraznom bolesti čije je sprječavanje i suzbijanje od interesa za Federaciju BiH.
Također, predlažu se i mjere zaštite koje se imaju primjenjivati kod pojave majmunskih boginja.
Smjernice za zbrinjavanje i tretman oboljelih
Identičan stav imalo je i Stručno savjetodavno tijelo za zarazne bolesti Federalnog ministarstva zdravstva koje je razvilo Smjernice za zbrinjavanje i tretman oboljelih s majmunskim boginjama.
Stručno savjetodavno tijelo za imunizaciju ovog ministarstva dalo je stručni stav u vezi cjepljenja - da na osnovu trenutno procijenjenih rizika masovna vakcinacija protiv majmunskih boginja nije potrebna, niti se preporučuje u ovom trenutku.
Širenje majmunskih boginja s čovjeka na čovjeka može se kontrolirati javnozdravstvenim mjerama. U upravljanju odgovorom, cjepljenje treba smatrati dodatnom mjerom za upotpunjavanje javnozdravstvenih intervencija.
Vlada je usvojila i Informaciju o pojavi zarazne bolesti iz grupe zoonoza-majmunske boginje, te poduzimanju mjera za zaštitu stanovništva FBiH od zaraznih bolesti.
Obavezala se nabaviti cjepivo protiv majmunskih boginja - Ankara Bavarian Nordic (MVA-BN) ponuđenu kroz Sporazum o zajedničkoj javnoj nabavci medicinskih protumjera za BiH, u količini od 1.000 doza cjepiva za potrebe stanovništva FBiH. Sredstva za nabavku tog cjepiva osigurat će se iz tekuće rezerve Proračuna FBiH za ovu godinu.