WHO
Za djecu svakog dana najviše sat vremena ekrana
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izdala je svoje preporuke koje se tiču djece do pet godina starosti i fokusiraju se na fizičku aktivnost, sjedilački način života i san. Kako bi djeca odrasla u zdrave ljude morala bi više vremena provoditi u aktivnosti, kretanju i igri, a manje pred ekranima.
Nije nam ovim općenitim preporukama WHO otkrio toplu vodu, no ušli su i u nešto detaljniju analizu kad je riječ o korištenju elektroničkih uređaja. Djeca mlađa od pet godina ne bi smjela biti u sjedećem položaju više od jednog sata na dan, a korištenje ekrana također nije preporučljivo – bolje je, kažu stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije, djecu zabavljati čitanjem i pričanjem priča, piše Bug.hr.
Za djecu u dobi do jedne godine, ne preporuča se nikakvo izlaganje ekranima (gledanje televizije ili igranje video igara). Za djecu u dobi od dvije do pet godina preporučeno je najviše sat vremena izlaganja ekranima na dan, ali i pri tome vrijedi preporuka: što manje – to bolje.
Povećanje fizičke aktivnosti djece te smanjenje sjedenja i izlaganja ekranu poboljšavaju njihovo fizičko i mentalno zdravlje, a ima utjecaja i na kasniji razvoj. Fizički aktivnija djeca imaju manju sklonost pretilosti i kasnijem razvoju bolesti povezanih s njom. Dodatno, ako se navike kretanja i izbjegavanja sjedenja i boravka pred ekranom steknu u mlađoj dobi, to utječe i na navike kasnije u životu. Trenutačno preko 80% adolescenata nije dovoljno aktivno, a zbog nepoštivanja preporuka poput ovih u svijetu godišnje umire preko 5 milijuna ljudi, navodi WHO, piše Bug.hr.