Stvarno?
Žene će duže živjeti ako...
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bosna i Hercegovina iz godine u godinu ima sve manje stanovnika zbog negativnog prirodnog priraštaja i odlaska građana iz zemlje. Analitičari ističu da BiH polako postaje zemlja staraca.
U Banjaluci, najvećem gradu Republike Srpske, nedavno je za 24 časa rođena tek jedna beba a u Zenici, trećem po veličini gradu u Federaciji BiH nije rođena ni jedna. Ovaj podatak oslikava realnost demografskog osipanja Bosne i Hercegovine koja godinama bilježi drastičan pad stanovništva, negativnim prirodnim priraštajem i odlaskom stanovništva.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, za prvih devet mjeseci 2018. godine u zemlji je rođeno nešto više od 21.000 beba dok je sa druge strane umrlo preko 27.000 građana, a prema istim podacima BiH je posljednji put imala pozitivan prirodni priraštaj 2004. godine.
Takođe BiH je zemlja iz koje ljudi odlaze i to najviše mladi koji bi trebali da zasnivaju porodice a tačnih podataka o tome nema, piše Metrportal.hr.
Na temelju podataka prikupljanih tijekom 21 godine na 16.000 ispitanica grupa znanstvenika s Medicinskog fakulteta u američkom San Diegu dovela je u vezu duljinu reprodukcijskog razdoblja žene i očekivani životni vijek.
Po rezultatima objavljenim u stručnome časopisu "Menopause", žene koje su prvu mjesečnicu dobile nakon dvanaeste godine života, a u menopauzu ušle nakon pedesete godine imale su više izgleda od ostalih da dožive devedesetu, osobito one kojima je reprodukcijsko razdoblje između prve mjesečnice i potpunog izostanka menstruacije trajalo punih 40 godina.
Znanstvenici podsjećaju da je prosječna dob u kojoj žena ulazi u menopauzu 51 godina, odnosno, ovisno o raznim faktorima, dob između četrdesete i pedesetpete godine ženina života.
Doktor Aladdin Shadyab i kolege ustanovili su da je kod ove grupe žena zamijećeno puno manje kardiovaskularnih bolesti te da su u treću životnu dob ušle vitalne i dobroga zdravlja, što bi moglo objasniti njihovu dugovječnost.
Istaknuo je da dugovječnije ispitanice nisu pušile, podsjetivši da uživanje u duhanu može utjecati na prijevremenu menopauzu te da kod njih nije bilo naznaka razvoja dijabetesa tipa 2. Podsjetio je da kod pušačica menopauza nastupa godinu do dvije dana ranije nego kod žena koje ne puše.
U istome su stručnom časopisu objavljeni rezultati još jedne manje studije, provedene na 124.000 žena, koji su pokazali da vrlo kasna pojava menopauze, nakon 55. godine života povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 za 12 posto. Kod žena koje su u menopauzu ušle između 46. i 55. godine života ta je opasnost bila puno manja.
Općenito gledajući, razdoblje u kojemu pojedina žena ulazi u menopauzu vrlo je individualno i na njega utječu brojni faktori. Jedan od najvažnijih je način života. Globalno poboljšanje prehrane, higijene i kvalitete života u zapadnim je zemljama usporilo prosječnu dob ulaska žena u razdoblje menopauze.
Američki znanstvenici ističu da je potrebno provesti dodatna istraživanja kako bi se ustanovilo na koji način genetika, okoliš i način života objašnjavaju povezanost reprodukcijskog razdoblja žene i životne dobi.