Urušeni sustav

Znanstvenici otkrili vezu između MMF-a i brzog širenja ebole

Lifestyle / Zdravlje | 22. 12. 2014. u 19:53 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Znanstvenici s britanskog Cambridgea i još nekoliko tamošnjih uglednih sveučilišta objavili su studiju u kojoj tvrde kako je brzo širenje smrtonosnog virusa ebole u izravnoj vezi s krutom ekonomskom politikom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u zemljama Zapadne Afrike, prenosi Anadolija.

Znanstvena studija je objavljena u časopisu "The Lancet", a u njoj se navodi kako je slab zdravstveni sustav u Liberiji, Sierra Leoneu i Gvineji bio osnovni uzrok brzog širenja ebole, a da je MMF svojom politikom prema tim zemljama u posljednja dva desetljeća sprječavao razvoj tog sektora.

Naime, znanstvenici tvrde kako su zdravstveni sustavi u navedenim zemljama oslabljeni MMF-ovim nalozima o obveznom smanjivanju javne potrošnje i decentralizaciji zdravstvenih sustava. Dalje se navodi kako je to dovelo do neadekvatnog plaćanja i edukacije medicinskog osoblja, a decentralizacija je izazvala brojne kočnice za koordinirano djelovanje s ciljem borbe protiv širenja virusa ebole.

Sociolog s Cambridgea, Alexander Kentikelenis, ističe kako je neupitno to da je urušeni zdravstveni sustav stvorio pogodno tlo za brzo širenje ebole i da se ne smije zanemariti odgovornost svih koji su doveli do toga.

Iz MMF-a su negirali navode studije te tvrde da njihova politika nikako nije nešto što bi se moglo tumačiti kao faktor koji je doveo do tragičnih poljedica epidemije ebole u Zapadnoj Africi.

MMF je u rujnu Liberiji, Gvineji i Sierra Leoneu donirao ukupno 130 milijuna dolara pomoći. Sredstva su upotrijebljena za rješavanje proračunskih deficita u tim zemljama.

Prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u proteklih nekoliko mjeseci od virusa ebole je na zapadu Afrike umrlo više od 7.300 osoba.

Kopirati
Drag cursor here to close