Borba za budućnost
Aktivni mladi Mostarci bez stalnog izvora financiranja i vlastitih prostorija za rad
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Stigma na mladim iz BiH je kako su nemotivirani, neaktivni i kako žele napustiti zemlju. No, ipak postoji mali broj onih koji žele, mogu i koji svojim radom i trudom pokušavaju promijeniti svakodnevnicu, ali i budućnost mladih u BiH. Razgovarali smo s predstavnicima tri udruženja mladih u Mostaru, koji aktivno radne na položaju mladih iz Mostara.
''Status srednjoškolaca u Mostaru je takav da smo svi rangirani kao bez motivacije, želja i ideja da promijenimo budućnost, a mi smo tu da dokažemo da se sve može kad se hoće'', rekla je za Bljesak.info Emina Kapetanović iz mostarskog tima Asocijacije srednjoškolaca u BiH. Ova organizacija postoji sedam godina, a ciljevi su joj poboljšanje školstva, te položaja srednjoškolaca u BiH.
''Trenutno organiziramo županijsko natjecanje iz bosanskog jezika i književnosti s Pedagoškim zavodom i Karađoz-begovom medresom, a sredinom prosinca debatu u suradnji s Civitasom. Pošto se svakim danom sve više srednjoškolaca zanima za ASuBiH, smatramo da smo postigli neku kvalitetu rada'', ističe Kapetanović te dodaje kako se član ovog udruženje postaje nakon zakazanog intervjua s koordinatorom.
Projekti za bolje sutra
Svjesni položaja u kojima se nalaze studenti prava u gradu na Neretvi, među kojima se kao najveći problem ističe nedovoljno prakse tijekom studiranja, udruga studenata pravnih fakulteta ELSA Mostar organizira razne aktivnosti kako bi poboljšala njihov položaj.
''Od 2012. godine do danas ELSA Mostar se može pohvaliti s brojnim aktivnostima; seminarima, predavanjima, humanitarnim akcijama i simulacijom suđenja. Bili smo domaćini osmoj po redu Skupštini koja se održava dva puta godišnje na nacionalnoj razini. Održali smo natjecanje u pisanju govora, sudjelovali u simulaciji parlamenta, organizirali posjetu Općinskom sudu i Sudu BiH, sudjelovali na Ex-Yu konferenciji i još puno puno aktivnosti koje ne stignem nabrojati. Moramo istaknuti da veliku pomoć u svemu nam pružaju Pravni fakultet Sveučilišta Mostar i Pravni fakultet Univerziteta Džemal Bijedić, te Studentski zbor i Unija studenata bez čije podrške sigurno ne bi mogli'', rekla je za Bljesak.info predsjednica ELSA-e Taima Tiro.
Članom ELSA-e može biti svaki dodiplomirani student, te diplomirani pravnik do 30-te godine. Potrebno je samo popuniti aplikacijski formular za članstvo i uplatiti godišnju članarinu. ''Iznos članarine je vise simboličan i mislimo da je sitnica u odnosu na ono sto sve pruža članstvo'', dodaje Tiro.
Financiranje teško, ali izvedivo
Unatoč tome što se svim naporima bore kako bi poboljšali položaj studenata ELSA-a nema stalni izvor financiranja. Svaki put kada organiziraju neki projekt moraju sami pronaći novac.
Osim ELSA-e, ni Asocijacija srednjoškolaca u BiH, a ni Udruženje mladih psihologa nemaju stalni izvor financiranja. Asocijacija srednjoškolaca financirana je od strane organizacije Schüler Helfen Leben, dok se ''Psiholozi'' financiraju kroz projekte.
''Udruženje mladih psihologa se financira kroz projekte. Trenutno realiziramo dva projekta, pri čemu jedan financiraju Fondacija Mozaik iz Sarajeva, Austrijska razvojna agencija, Fondacija Light for the World iz Austrije i Fondacija Medicor iz Lihtenštajna, a drugi Infondacija, fondacija za unapređenje socijalne inkluzije djece i mladih u BiH'', rečeno je iz Udruženja mladih psihologa.
Kada je u pitanju Grad Mostar, iz Udruženja mladih psihologa su svjesni trenutne situacije koja je jako teška i koja po njihovim riječima ne ostavlja puno prostora za podršku, pogotovo ne financijsku.
''Međutim, do sada smo ostvarili efikasnu suradnju sa Ministarstvom znanosti, obrazovanja, kulture i sporta HNŽ-a koje nam daje suglasnost i pruža stručnu podršku prilikom realizacije projekata koji se tiču obrazovanja. Također, u novije vrijeme smo ostvarili suradnju s Odjelom za društvene djelatnosti u svrhu kreiranja projekta koji će se baviti integracijom marginaliziranih skupina, što spada u ciljeve Udruženja mladih psihologa'', kazali su iz ovog udruženja koje će u veljači proslaviti treći rođendan.
Nema prostora za aktivne mlade
Da biste postali član Udruženja mladih psihologa, čiji je glavni cilj poboljšanje kvalitete života u lokalnoj zajednici, potrebno je da ste student/ica Odsjeka za psihologiju ili diplomirani psiholog/inja koji su spremni da se zalažu za ciljeve Udruženja mladih psihologa.
''Kod novih članova posebno cijenimo inicijativu, te potičemo identifikaciju problema koji su do sada, možda, ostali nezapaženi, kao i svaku ideju za rješavanje istih. Na redovnoj bazi raspisujemo natječaj za prijem novih članova i volontera. Međutim, moguće je javiti se putem emaila umpsihologa@gmail.com tijekom cijele godine u svrhu dobivanja informacija o radu Udruženja, te izražavanja želje za članstvom'', rečeno je iz Udruženja mladih psihologa.
ELSA, Udruženje mladih psihologa i Asocijacija srednjoškolaca unatoč dugogodišnjem nemaju vlastite prostorije. ELSA nema svoj ured nikako, a lokalni tim Asocijacije srednjoškolaca ima prostorije u rezidenciji LDA Mostar gdje ih još dijele s Vijećem mladih.
Udruženje mladih psihologa ne posjeduje vlastite prostorije, a zahvaljujući odličnoj suradnji s Unijom studenata Univerziteta ''Džemal Bijedić'' u Mostaru, dobili su ured u Univerzitetskom kampusu na korištenje, te tu djeluju već dvije godine.