Neinformiranost

Bh. građani nisu dovoljno upoznati s postupkom doniranja organa

Sci-Tech / Flash | 15. 03. 2015. u 13:59 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prevencija kroničnih bubrežnih bolesti u Bosni i Hercegovini je na vrlo niskom nivou rečeno je danas ispred katedrale Srca Isusova u Sarajevu gdje je obilježen 12. ožujka, Svjetski dan bubrega pod nazivom "Zdravi bubrezi za sve uz čašu vode" u organizaciji Donorske mreže Kantona Sarajevo i Udruženja dijaliznih i transplantiranih pacijenata u FBiH, javlja agencija Anadolija.

Svjetski dan bubrega se u posljednjih deset godina obilježava u skoro 150 svjetskih zemalja. Današnja ulična akcija u Sarajevu, podjele letaka te upoznavanja sa karakteristikama donorske kartice upriličena je zbog ukazivanja na važnost prevencije bubrežnih bolesti.

Prema riječima predsjednice Donorske mreže Kantona Sarajevo Halime Resić, kronične bubrežne bolesti su svjetski zdravstveni problem jer podaci pokazuju kako skoro 600 milijuna ljudi na svijetu ima neki stadij bubrežne bolesti koji nije prepoznat.

"Pored toga, ovako želimo promovirati i doniranje organa potpisivanjem donorskih kartica. Danas ovdje sa nama su i dijalizni i pacijenti sa obavljenom transplantacijom iz BiH. Građani su uvijek zainteresirani za ovakve naše akcije. Još uvijek ima građana koji nisu dovoljno informirani, možemo imati dobre stručnjake i zakonsku regulativu, ali ako obitelj nije informirana kada je u pitanju pacijent koji je potencijalni davatelj organa, zbog toga su ove akcije jako značajne", kazala je Resić u razgovoru za agenciju Anadolija.

Na štandu je danas svim zainteresiranim građanima simbolično podijeljena i voda.

"Čaša vode znači sačuvajmo zdrave bubrege. Mi znamo da uvijek kada imamo neko bubrežno oboljenje, da se kaže pijte dosta tečnosti. Znači da trebamo dovoljno piti tekućine", zaključila je Resić.

Program prevencije kroničnih bubrežnih bolesti već je, kako je istakla, pokrenut na području Kantona Sarajevo te je pokazao dobre rezultate.

"Već smo otkrili da od 700 pacijenata, 40 posto njih ima neki stadij ili ne znaju da ga imaju. To treba pratiti. To će sada zaživjeti u cijeloj BiH i tako ćemo moći imati registar pacijenata koji imaju neki stadij bubrežne bolesti, a ne samo registar onih koji su na dijalizi", kazala je Resić.

Rizična populacija, kada je riječ o bolesti bubrežnih organa, su uglavnom dijabetičari te osobe sa povišenim krvnim tlakom.

"Ukoliko imate povišen tlak, šećernu bolest, vi već imate neki stadij bubrežne bolesti. Kada izvadite nalaze oni su dobro međutim postoji jedna formula koja se izračuna i procijeni kakva je bubrežna funkcija i onda se otkriju ti stadij. Na ovaj način se događalo da se pacijenti javljaju kasno liječniku, zato su naši centri pretrpani. Baš zato jer je prevencija na vrlo niskoj razini u BiH", zaključila je predsjednica Donorske mreže KS-a.

Kopirati
Drag cursor here to close