Svjetski dan
BiH: Od HIV-a boluje 266 osoba
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Koalicija nevladinih organizacija s područja općine Ilidža organizirat će povodom 1. prosinca, Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, brojne aktivnosti da bi educirali bh. javnost, a naročito mlade o toj bolesti.
Koaliciju čine Institut za razvoj mladih KULT, Udruženje Partnerstvo za zdravlje, Mreža vršnjačkih edukatora Y-PEER, Vijeće Mladih općine Ilidža i Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, a namjera je edukacijom o infekciji doprinijeti smanjenju stigme i diskriminacije osoba koje žive s HIV/AIDS-om.
''U BiH se o toj bolesti ne govori često, a osobe koje žive s HIV/AIDS-om susreću se s raznim vrstama stigme i diskriminacije koje se manifestiraju na razne načine, od podrugljivih pogleda do izravnog neprijateljstva prema njima, ignoriranja ili čak odbacivanja od najbližih. Zato je educiranje o infekciji važno'', tvrde iz Zavoda za javno zdravstvo KS-a.
Projektni koordinator Udruženja Partnerstvo za zdravlje Haris Karabegović ističe da je cilj ovogodišnjeg obilježavanja međunarodnog dana borbe protiv AIDS-a dosezanje do što većeg broja građana dostavljajući im informativne i edukativne materijale, skretanje pažnje na značaj preventivnih aktivnosti, promocije centara za dobrovoljno i povjerljivo savjetovanje i testiranje, a sve s ciljem ranog otkrivanja HIV statusa i prevencije širenja HIV-a.
Prema posljednjim podacima, BiH spada u grupu država s niskom prevalencom HIV-a, manjom od jedan posto u općoj populaciji i manjom od pet posto u populaciji s rizikom.
Iz Instituta za razvoj mladih KULT napominju da je iznimno važno o HIV-u/AIDS-u razgovarati s mladim ljudima.
''U sve aktivnosti koje ćemo poduzeti 1. prosinca bit će uključeni mladi ljudi. Naši aktivisti dijelit će letke s kojih će građani Sarajeva moći pročitati o rizicima i prevenciji. Organizirat ćemo radionice, te okrugle stolove za učenike osnovnih i srednjih škola'', ističe Abela Purivatra iz Instituta za razvoj mladih KULT.
Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a obilježava se 1. prosinca od 1988. godine, na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije. Cilj je podizanje svijesti o potrebi kontinuiranog dostavljanja lijekova za terapiju HIV pozitivnim osobama, na važnost testiranja, kao i na smanjenje stigme i diskriminacije ljudi koji boluju od te bolesti ili su zaraženi virusom.
''Prvi slučaj zaraze HIV-om u BiH registriran je 1986. godine. Danas s tom infekcijom u našoj državi živi najmanje 266 osoba, a kod 126 razvio se AIDS ili SIDA, bolest koja je zarazna i još neizlječiva'', navode iz Instituta za razvoj mladih Kult.