Diskriminacijski fenomen

Biografija ili životopis, konkurs ili natječaj?

Sci-Tech / Flash | 18. 10. 2012. u 16:02 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U izvještaju Europske komisije o “napretku “ Bosne i Hercegovine kao jedna od problematičnih točki navedena je i etnička podjela obrazovnih sustava što je prepreka za postizanje uključenosti u obrazovanje i što otežava postupak održivog povratka.

Glasnogovornica OSCE-misije Mersiha Čaušević-Podžić u izjavi za Fenu kaže da škole koje promoviraju diskriminacijske politike i segregaciju krše princip vladavine prava i u sukobu su s domaćim zakonodavstvom i međunarodnim obavezama.

- Iako je broj “dviju škola pod jednim krovom” relativno nizak, i obuhvaća od jedan do dva posto škola u cijeloj BiH, ipak ne smijemo ignorirati ovaj diskriminacijski fenomen. Širom zemlje, postojanje etničkih obojenih i neinkluzivnih nastavnih planova i programa, koji su uglavnom orijentirani prema jednoj etničkoj grupi, jasno ilustrira temelj na kojem je obrazovni sustav u BiH podijeljen. Ova neinkluzivnost se također ogleda i u nepovoljnim školskim sredinama, kao što su manifestacije vjerskih ili ratnih simbola, koje direktno utiču na održivi povratak- kaže ona.

Naprimjer, protivno kriterijima razvijenim da bi se potaknuo proces povratka, a na koja su se obvezala ministarstva obrazovanja, škole u BiH nastavljaju sudjelovanje u obilježavanjima događaja ratnog i vjerskog karaktera, pišu manjine.ba.

- Ako se djeca ne mogu osjećati dobrodošlima i prihvaćenima u školi, ili ako su predmet nasilja, roditeljima povratnicima je teško omogućiti nastavu svojoj djeci. Ovo stoga povlači pitanja održivosti trajnog povratka. Postoji očigledno i drugi faktori koji utiču na povratak, kao što je stambeno zbrinjavanje, socijalna zaštita i zaposlenje, ali obrazovanje s pravom igra važnu ulogu – kaže Čaušević-Podžić te naglašava potrebu razvijanja dugoročnih rješenja da bi se adresirali svi oblici diskriminacije u školama u BiH.

 

Kopirati
Drag cursor here to close