Novi izum
Biosuperkondenzator - Baterija koja se napaja iz ljudskog tijela
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tim znanstvenika s američkog UCLA i Sveučilišta Connecticut osmislili su bateriju koja se napaja električnim impulsima iz ljudskog tijela.
No, prije nego što pomislite na znanstvenu-fantastiku i hibride ljudi i robota, malo pojašnjenje.
Radi se o "biološkom superkondenzatoru" koji koristi nabijene čestice, ione, iz tekućina u ljudskom tijelu. U prijevodu, električni impulsi koji se prirodno nalaze u ljudskom tijelu napajaju "bateriju".
Kako ističu znanstvenici, uređaj nije opasan za tijelo, a potencijalna mu je primjena u pacemakerima i drugim implantantima koji zahtijevaju napajanje strujom.
"Biološki superkondenzator" radio bi u paru s uređajem za pretvaranje topline i pokreta ljudskog tijela u električnu energiju.
"Spajanje ta dva uređaja može proizvesti neograničenu količinu energije za doživotno funkcioniranje ugrađenih medicinskih implantanta", istaknuo je prilikom predstavljanja istraživanja Maher El-Kady, jedan od suautora studije, piše Zimo.co.
Prednost "biološkog superkondenzatora" je i u veličini. Moderni pacemakeri su debeli 6 do 8 milimetara i veličine kovanice od 5 kuna, a pola njegove veličine otpada na bateriju. Novi "biološki superkondenzator" je debeo samo 1 mikrometar, što je tanje od ljudske kose, a može se prilagoditi kretanjima tijela bez ikakvih mehaničkih oštećenja. Uz to, kapacitet mu je veći od litijskih baterija koje se trenutno koriste u pacemakerima.
"Za razliku od baterija koje koriste kemijske reakcije koje uključuju otrovne kemikalije i elektrolite kako bi pohranile energiju, biosuperkondenzator pohranjuje energiju koristeći dostupne ione iz krvnog seruma", pojasnio je Islam Mosa, student iz Connecticuta i prvi autor studije.
Iako superkondenzatori još uvijek nemaju široku primjenu u medicinskim uređajima, ovo otkriće moglo bi potaknuti njihovo brže uvođenje.
"Kako bi bili učinkoviti, pacemakeri bez baterije moraju imaju superkondenzatore koji mogu pohraniti i prenijeti energiju, a komercijalno dostupni superkondenzatori su previše spori da bi to funkcioniralo. Naše istraživanje fokusirano je na posebno dizajniranim superkondenzatorima koji efikasno prikupljaju energiju i kako ih napraviti kompatibilnima s ljudskim tijelom", istaknuo je El-Kady.