Opterećeni

Dijalizni centri u FBiH rade u četiri smjene

Sci-Tech / Flash | 13. 03. 2015. u 13:39 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Dijalizni centri u FBiH su opterećeni i rade u četiri smjene. Oko 700 pacijenata u BiH su kandidati za kadaveričnu transplantaciju. Osim prevencije hronične bubrežne bolesti što smatramo da je ključ u smanjenju pacijenata na dijalizi, želimo i da transplantacija ima zamaha, a krenulo je'', rekla je predsjednica Udruženja liječnika za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH prof.dr. Halima Resić.

U povodu Svjetskog dana bubrega danas je u Sarajevu organiziran simpozij o transplantaciji bubrega u BiH, a namjera je da se što prije smanji broj pacijenata na dijalizi, a proces transplantacije krene tempom kako je to u državama regije, prvenstveno u Hrvatskoj.

Resić je rekla novinarima das je, prema renalnom registru, 2013. godine bilo oko 2.800 pacijenata na dijalizi, a 40 posto ih je starijih od 65 godina.

Precizira da se mora paralelno raditi na prevenciji hronične bubrežne bolesti da bi bio smanjen broj pacijenata na dijalizi, ali i na poboljšanju uvjeta transplantacije.

Profesor dr. Senaid Trnačević iz UKC Tuzla kaže da je u toj ustanovi za dva mjeseca ove godine urađeno šest transplantacija, a prošle godine 15. Ističe da imaju kadrovske, prostorne i organizacijske mogućnosti, ali i podršku menadžmenta UKC Tuzla za etabliranje tog procesa.

''Radili smo sve vrste transplantacija (žive i od moždano mrtvih donora), sad radimo dosta supružničke što je malo teže, ali se radi'', kazao je.

Krajem prošle godinu službeno je otvoren Centar za transplantacijsku medicinu FBiH. Dosad su uspostavljene liste čekanja za transplantaciju bubrega i jetre, a radi se na uspostavi liste čekanja za transplantaciju srca.

Direktorica Centra prim. dr. Lada Sarajlić kaže da je na listi čekanja za transplantaciju bubrega 226, a na listi za jetru 11 pacijenata.

''Na listi čekanja trenutno prijavljenih za srce su dva pacijenta, ali ta lista još nije definitivno uspostavljena'', kazala je. Dosad su imali i sedam donora, od toga četiri u Kantonalnoj bolnici Zenica što je, kao je kazala, veliki uspjeh.

U radu današnjeg skupa sudjelovao je i prof. dr. Mladen Knotek iz Kliničko bolničkog centra Merkur iz Zagreba koji je novinarima potvrdio da je Hrvatska mnogo postigla u transplantacijskoj medicini. Po broju donora i transplantacija jetre, bubrega i srca je među prvima, a u nekim segmentima i prva u svijetu.

''Rade se transplantacije jetre, bubrega i jedini smo centar u Hrvatskoj u kojem se rade multiorganske transplantacije (dva organa istodobno)'', kazao je on i kolegama iz BiH čestitao unapređenje transplantacijskog programa, piše Fena.

Poručio je da je za uspjeh u transplantacijskoj medicini ključna uloga medicinskih profesionalaca koji neprekidno treba da informiraju javnost o načinu na koji mrtva osoba može postati donor, a bitno je i da mediji objektivno i pozitivno informiraju javnost o transplantaciji.

''Valja poticati i transplantaciju sa živog donora osobito kad je riječ o transplantaciji bubrega jer doniranje bubrega ne šteti donoru ako je osoba koja ga donira zdrava. Znamo da je zdrava jer ta osoba prođe detaljnu pretragu prije nego bude prihvaćena kao donor'', ističe Knotek.

Simpozij službenog naziva "Transplantacija bubrega u BiH - jučer, danas, sutra" organiziralo je Udruženje liječnika za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH, Federalno ministarstvo zdravstva i KCUS.

Kopirati
Drag cursor here to close