Pačići mali
Dnevnici u HNŽ: Najviše petica u Zaliku, najviše jedinica u Konjicu i Bijelom Polju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ukupna prolaznost učenika osnovnih škola u HNŽ-u, koji nastavu pohađaju po planu i programu na bosanskom jeziku, na kraju prvog polugodišta iznosila je 88,97 posto, objavio je Dnevni list navodeći kako prema podacima Pedagoškog zavoda HNŽ-a, najviše ima odličnih učenika, njih 37 posto.
Najviše petica zabilježeno je u Osnovnoj školi Zalik gdje je gotovo polovica učenika upisala izvrsnu ocjenu u svoje učeničke knjižice. Odmah iza njih s 45 posto odličnih učenika javljaju se Druga osnovna škola iz Konjica i OŠ Gnojnice iz Mostara.
Međutim, ni broj negativnih ocjena u osnovnoškolskom obrazovanju nije potpuno zanemariv. Krajem prošle akademske godine samo 1,60 posto učenika koji nastavu slušaju po bosanskom planu i programu imalo je zaključenu jednu ili više negativnih ocjena, a 97 posto odlikaša preplavilo je cijelu županiju. Situacija na kraju polugodišta u ovoj školskoj godini nešto je drukčija.
Naime, čak 12,5 posto učenika polugodište je završilo s jednom, dvije ili čak tri negativne ocjene. Statistički podaci Zavoda pokazuju da je najviše učenika s jednom negativnom ocjenom zabilježeno u OŠ Parsovići u Konjicu, njih čak 11 posto.
S upisane dvije negativne ocjene bilo je čak 7 posto osnovnoškolaca iz Drežnice, a s tri nedovoljne ocjene upisalo se čak 8,7 posto učenika iz OŠ Parsovići iz Konjica. Odmah iza njih po postotku negativnih ocjena i škola u mostarskom naselju Bijelo polje u kojoj je na kraju polugodišta zabilježilo ukupno 7,8 posto jedinica.
Ravnateljica Pedagoškog zavoda HNŽ-a Sabaheta Bijedić rekla je mostarskim novinama kako su lošije ocjene na kraju polugodišta praksa koja se javlja iz godine u godinu.
''Profesori imaju ponešto strože kriterije na polugodištu, stoga su ocjene manje. Ali, na kraju godine i učenici se više potrude kako ne bi došlo do popravnih ispita'', rekla je Bijedić Dnevnom listu.
Kako ne bi došlo do prevelikih oscilacija u ocjenama na kraju polugodišta i na kraju školske godine te da bi se dobio točan uvid u znanje i ocjenjivanje mostarskih mališana, Bijedić kaže kako je potrebno raditi na kriteriju ocjenjivanja.
''Trenutačna situacija je subjektivni pristup samog nastavnika koji dovodi do šarolike slike znanja i obrazovanja. Potrebno je definirati nove kriterije ocjenjivanja koji će nas dovesti do objektivnog ocjenjivanja gdje će jednako biti znanje i ocijenjeno'', rekla je.