FPMOZ
Dr.sc. Slavica Brkić izdala sveučilišni udžbenik za fiziku "Osnovna mjerenja u općoj fizici"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pročelnica studija za fiziku na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti dr.sc. Slavica Brkić, u suradnji sa Zoranom Primorcem, izdala je sveučilišni udžbenik za fiziku pod nazivom "Osnovna mjerenja u općoj fizici"
Sveučilišni udžbenik "osnovna mjerenja u općoj fizici" namijenjen je studentima fizike, budućim nastavnicima, na FPMOZ-u i svim drugim studentima koji u svom programu imaju predmet Fizika.
Svako poglavlje završava s određenim brojem pitanja i zadataka koji su namijenjeni za samostalni i grupni rad studenata za koje se trebaju sami pripremiti, prezentirati i zajednički diskutirati.
Udžbenik se sastoji od više ukomponiranih dijelova.
U prvom poglavlju se nalaze osnovni pojmovi i činjenice koje će omogućiti studentima da se pripreme za usvajanje i praktičnu primjenu znanja. Jasno se definiraju i opisuju pojmovi kao što su pokus, fizikalna veličina i jedinice, pogreške kod mjerenja matematička obrada podataka itd.
Drugo poglavlje se odnosi na mehaniku koja je podijeljena na potpoglavlja kao što su: osnove mjerenja, složeno gibanje, dinamika, kružno gibanje, elastičnost, rad i energija, mehanički strojevi, mehanika fluida.
Treće poglavlje se odnosi na elektromagnetizam i poluvodiče s potpoglavljima; elektrostatika, električna struja, magnetizam, otpori izmjenične struje, poluvodiči.
Četvrto poglavlje obrađuje titraje, valove i optiku s potpoglavljima titranje, valovi, geometrijska optika, fizikalna optika, fotometrija.
Peto poglavlje se odnosi na toplinu s potpoglavljima toplina i temperatura, plinski zakoni, količina topline i specifični toplinski kapacitet.
U šestom poglavlju, koji je ustvari dodatak, obrađuju se procesi kao što je stimulirana emisija i gibanje naboja u električnom polju, laseri i osciloskop.
U svim poglavljima tj. potpoglavljima jasno su određeni i definirani pokusi koji razmatraju, objašnjavaju i navode studente na samostalni rad i zaključivanje o odgovarajućim fizičkim procesima.
Knjiga je napisana jednostavnim, preciznim i dostupnim jezikom, a materijal je prezentiran na jasan i praktičan način. U knjizi se prožimaju teorijski i praktični rad koji su nužni za usvajanje osnovnih elementarnih zakona fizike. Također, ovakav pristup omogućava pripremu studenata za njihov budući samostalni rad u edukaciji učenika.
Na kraju udžbenika nalaze se tablice fizikalnih veličina, konstanti i zanimljivih podataka vezanih za neke fizikalne veličine i pojave, što doprinosi odgojnom razvoju studenata.
Recenzenti ovog udžbenika su prof.dr.sc. Mile Dželalija, prof.dr.sc. Ivan Zulim, prof.dr.sc. Zoran Ljuboje.
Udžbenik je nastao kao rezultat dugogodišnjeg nastavnog rada autora.