Napredna medicina

Dubrovnik: Počelo korištenje 3D printa u neurokirurgiji

Sci-Tech / Flash | 02. 01. 2017. u 18:38 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić rekao je u četvrtak u Dubrovniku kako je u dubrovačkoj bolnici od prosinca u funkciji 3D print u neurokirurgiji, a da se za proljeće 2017. planira otvoriti Centar za poremećaje mokrenja i erektilne disfunkcije.

Bekić je na konferenciji za novinare istaknuo kako su u Dubrovniku prije desetak dana izvedene prve dvije operacije u kojima se dio lubanje pacijentima zamijenio uz pomoć 3D printera.

"Cijeli snimak ide kompjuterom i šalje se na Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu gdje oni izrađuju dio lubanje koji nedostaje osobi. Skenira se glava, izrađuje potrebni dio i šalje ovdje", rekao je Bekić te dodao kako je riječ o proceduri koja se u Hrvatskoj trenutno izvodi samo u Rijeci i Dubrovniku, a izvorno je započeta u Osijeku.

Specijalist neurokirurgije Velimir Lupret istaknuo je kako na taj način pacijenti koji pretrpe frakturu lubanje u, primjerice, prometnim nesrećama, mogu dobiti implantat koji savršeno odgovara obliku njihove glave, piše DalmacijaNews.com.

"Lomovi kostiju lubanje moraju se odstraniti jer se ne mogu rekonstruirati autohtoni dijelovi, već se mora napraviti plastika lubanje. To su koštani defekti koji se u većini bolnica rade tako da se koristi određeni materijal kojeg poslije sami oblikujete.., a na kraju se dobije implant koji ne odgovara datom koštanom defektu", rekao je Lupret te dodao kako se novom tehnologijom glava snima CT-om, a na temelju snimka izradi se prirodni oblik tog koštanog segmenta.

"Od akrilne smole napravi se kalup, te se poslije s materijalom koji je ukalupljen dobije odljev savršenog implantata. Ukratko, sve se zada kompjuterski, a ova nova tehnologija itekako utječe i psihološku komponentu, jer savršeni implantati, pogotovo na lubanju i licu, nisu istaknuti. A to je tek jedan impresivan detalj neurokirurgije, iznimno zahtjevne i komplicirane grane medicine'', rekao je Lupret.

Ravnatelj bolnice na konferenciji je najavio i skoro otvaranje Centra za poremećaje mokrenja i erektilne disfunkcije, a kao glavni preduvjet tome istaknuo je nabavku urološko-fizikalnog uređaja, tzv. magnetne stolice.

"Magnetna stolica košta oko 150 tisuća kuna. Baš jučer je na humanitarnom koncertu za tu namjenu skupljeno 14 tisuća kuna. U tom Centru za inkontinenciju i disfunkciju surađivali bi urolozi, fizioterapeuti, psiholozi, ginekolozi i drugi. Elektromagnetskim zračenjima se pojačava tonus predmetne muskulature i bolji je učinak u odnosu na klasičnu operaciju", rekao je Bekić.

Primarijus, specijalist urolog Zajim Čustović istaknuo je kako bi više od 50 posto bolesnika nabavkom magnetne stolice riješilo svoje probleme, a dodao je kako bi se, među ostalim, dugoročno rasteretio i HZZO putem tog bezbolnog liječenja.

Kopirati
Drag cursor here to close