Zaključak
Dvije pretrage mogu pokazati je li cjepivo izazvalo oboljenje kod djeteta
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dvije laboratorijske pretrage mogu pokazati je li cjepivo izazvalo oboljenje kod djeteta ili nije, tvrde iz Udruženja roditelja teško bolesne djece u Bosni i Hercegovini.
Do tog zaključka su došli 14-godišnjim radom u vezi s komplikacijama nastalim nakon cijepljenja, a naglašavaju da stručnjaci sve te godine šute i kriju pravu informaciju.
Predsjednica Udruženja Jagoda Savić novinarima je prije konferencije o cijepljenju u Sarajevu kazala da su u proteklih sedam godina znatno napredovali zahvaljujući suradnji s američkom agencijom za kontrolu lijekova.
''Zahvaljujući njima vidjeli smo kako se sistematiziraju reakcije nakon cijepljenja i kako se traži moguća uzročno-posljedična veza između cjepiva i teškog oštećena zdravlja kod neke djece. Mi nikada nismo bili protiv cijepljenja kao oblika zaštite zdravlja djece, ali jesmo protiv loše prakse cijepljenja koje se godinama provode u BiH'', istaknula je Savić.
Navodi da je BiH zahvaljujući kontaktima s uglavnom stranim stručnjacima uspjela da napravi listu laboratorijskih pretraga koje su relevantne za medicinsko ispitivanje oštećenja zdravlja kod djece i koje mogu da pomognu da se razgraniči da li je to oštećenje zdravlja nastalo lošim odgovorom organizma djeteta na cijepljenje ili je nastalo greškom liječnika ili greškom farmaceutske industrije.
Naglašava da postoji jasna dijagnostička razlika koju će prosljeđivati institucijama koje će kasnije moći da ispituju u pravnom postupku te vrste problema.
''S obzirom na to da imamo najduži staž u ispitivanju komplikacija postali smo prva država okruženja koja pokušava da standardizira istražne radnje u kaznenim postupcima oštećenja zdravlja djece nakon cijepljenja, i to se sada širi na zemlje regiona koje žele od nas preuzeti iskustva'', rekla je Savić.
U vezi toksikoloških ispitivanja najavila je da nastoje formirati stručnu grupu te definirati predlagača zakona da bi se uradile izmjene i dopune člana Zakona o kaznenom postupku koji regulira takva ispitivanja. Prvo na nivou FBiH, a poslije RS-a i države.
Namjera im je, kako je istaknula, da prekinu objašnjenja da bolest nije nastala od cijepljenja bez laboratorijskih nalaza, a da tužitelje obavežu uraditi pretrage.
Prema njenim podacima problem je u lošem davanju cjepiva, a ne u kvaliteti. U 70 posto slučajeva.
Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić smatra da se mora odgovoriti na pitanje obog problema te da treba doći do izmjena u zakonu koje Udruženje predlaže.
Najavio je da će kao kantonalno ministarstvo Ministarstvu pravde FBiH inicirati izmjene odgovarajućih propisa Zakona o kaznenom postupku.
''Zahtjevi su vrlo realni jer problem postoji'', istaknuo je Nenadić.
Konferenciji o cjepivu odazvali su se, pored ostalih, poslanik u Zastupničkom domu PSBiH Šemsudin Mehmedović i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.