NASA

Ekspedicija Icescape pod debelim slojem arktičkog leda otrkilo ''šumu'' fitoplanktona

Sci-Tech / Flash | 13. 06. 2012. u 19:41 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

NASA-ini znanstvenici su pod ledenom kapom u blizini Aljaske otkrili površinu fitoplanktona dužine 100 kilometara.

Otkriće je toliko začudilo znanstvenike, da su ga opisali kao ekvivalent pronalasku prašume u američkoj pustinji Mojave. Dosad su vjerovali kako je ledena kapa blokirala sunčevu svjetlost, koja je nužna za razvoj fitoplanktona i drugih morskih biljaka.

Površina fitoplanktona kojeg su otkrili, površine je čak 1.000 nogometnih igrališta. Fitoplankton je na dnu hranidbenog lanca u oceanima, odnosno čini njegovu bazu. Radi se o mikroskopskim algama, koje imaju i značaj na klimu na Zemlji.

Ti jednostanični organizmi svakodnevno apsorbiraju 45 milijardi tona ugljičnog dioksida te proizvode polovicu kisika potrebnog za održavanje života na našem planetu.

Zalihu fitoplanktona pod ledenim pokrovom otkrila je NASA-ina ekspedicija Icescape, koja je proučavala utjecaj klimatskih promjena u moru Chukchi. Kad su ledolomcima razbili dio leda, ispod njega su otkrili izrazito velike količine zelenog klorofila, što je jasan znak prisutnosti biljaka koje se hrane fotosintezom, prenosi Science.

Kad su se pozabavili pobliže tim otkrićem, otkrili su da se pod istim ledenim pokrovom nalazi četiri puta više planktona nego u obližnjim vodama, koje nije prekrio led.

Otkriće je znanstvenike nagnalo na promjenu mišljenja da led blokira sunčevu svjetlost, već da ju zapravo poput povećala koncentrira i omogućava brz rast fitoplanktona.

Kopirati
Drag cursor here to close