EU obrazovanje

Erasmus+: Na europska sveučilišta otišlo oko 300 studenata i nastavnika iz BiH

Sci-Tech / Flash | 11. 11. 2015. u 11:34 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Promocija mogućnosti u okviru Erasmus+ programa i novi poziv za dostavljanje projektnih prijedloga u oblasti visokog obrazovanja glavni je cilj Nacionalnog Erasmus+ Informativnog dana u BiH, koji je danas održan u Sarajevu a okupio je predstavnike visokoškolskih ustanova, studente i druge aktere vezane za tu oblast.

Radi se o programu EU za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport koji je počeo 2014., trajat će do 2020. godine i podržava aktivnosti u oblasti obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta u svim sektorima cjeloživotnog učenja.

Voditeljica Službe za međunarodnu suradnju UNSA Jasna Bošnjović kazala je da program nudi mnogo stipendijskih mjesta za studijsko i stručno usavršavanje na sveučilištima država članica EU. Precizirala je da UNSA već ima potpisanih oko 30 novih sporazuma u okviru Erasmus+ programa, te studente koji su odabrani da u okviru tog programa jedan semestar provedu na nekim od univerziteta u EU.

''Radi se o organiziranim boravcima, stipendijama koje su dovoljne da pokriju troškove života u državama u koje će ići studenti. Prednost programa su značajne i već vlada veliko zanimanje studenata da konkuriraju u tim programima. Dosad ima oko 300 bh. studenata, nastavnika i suradnika koji su išli u druge države u programu Erasmus+, a za oko 200 njih mi smo bili domaćini'' kazala je novinarima.

Očekuje se da će, putem Erasmusa+ broj stipendijskih mjesta biti i povećan.

Predstavnik Izaslanstva EU u BiH Massimo Mina taj program okarakterizirao je kao najvažniji iz oblasti obrazovanja koji EU trenutno nudi, ali i jedan od financijski najtežih programa EU.

'Taj program vrijedi više od 16 milijardi eura za razdoblje od sedam godina. BiH je kao tradicionalni sudionik tog programa dosad bila uspješna',' kazao je novinarima. Označio je bitnim spomenuti taj podatak zbog činjenice da se ne određuju sredstva za pojedine države nego na osnovu konkurencije u pozivima za podnošenje ponuda.

Student Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Samir Beharić drugu godinu studija proveo je na fakultetu u Berlinu, kao stipendista Erasmus+ programa. Njegovi dojmovi su pozitivni, kako o akademskom radu tako i izvannastavnim aktivnostima te misli da slično trebaju proći i drugi bh. studenti.

''Studij u Berlinu predstavlja koheziju akademskog prenesenog znanja, europskog znanja, Bolonjskog procesa studiranja, koji, nažalost, u BiH još kao studenti ne možemo da iskusimo'' kazao je

Za program Erasmus+ mogu konkurirati studenti bh. sveučilišta putem matičnih sveučilišta, koji na web stranicama oglašavaju natječaje sa svim potrebnim podacima.

Kopirati
Drag cursor here to close