Masovno izumiranje
Globalno zatopljenje može dovesti do izumiranja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Znanstvenici sa Sveučilišta u Leedsu otkrili su da je velikom izumiranju tijekom razdoblja perma (prije oko 250 milijuna godina) pridonijela znatno povišena temperatura svjetskih oceana, koja je dosezala čak 40 Celzijevih stupnjeva.
'Moguće je da smo otkrili najvrući trenutak u povijesti planeta', izjavio je za LiveScience jedan od istraživača, geolog Paul Wignall.
Masovno izumiranje u permu s lica Zemlje zbrisalo je 95 posto svih tadašnjih vrsta i smatra se najvećom kataklizmom takvog tipa u povijesti. Uz visoku temperaturu oceana, drugi ključni faktor su bile vulkanske erupcije na današnjem području Sibira, u kojima je lava prekrila površinu veliku gotovo poput Australije (oko 7 milijuna četvornih kilometara). Tom je prilikom teško oštećen Zemljin ozonski omotač.
Nakon nestanka gotovo svega živog, nastupila je tzv. mrtva zona. 'To je potrajalo sljedećih pet milijuna godina tijekom kojih je razvoj živog svijeta bio minimalan', rekao je Wignall pojašnjavajući da je nastupio najvrući period u posljednjih 600 milijuna godina.
Na samoj površini oceana oko ekvatora, temperature su se popele do 40 stupnjeva, a s obzirom da fotosinteza prestaje na već oko 35 stupnjeva, stvorio se svojevrsni začarani krug iz kojeg se planet uspio izbaviti tek pet miljuna godina kasnije.
Wignall priznaje da će se javiti mnogi kritičari njegova istraživanja, ali smatra da je ipak dokazao da globalno zatopljenje može dovesti do izumiranja. Ipak, smatra da ne treba strahovati da će se veliko izumiranje s kraja perma ponoviti u moderno doba. 'Zabrinutost zbog globalnog zagrijavanja je opravdana, ali nećemo doći do te razine', zaključuje Wignall.