Jedu plastiku
Gusjenice predvode novu ekološku revoluciju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Znanstvenici sa Sveučilišta Cambridge otkrili su da larve moljca koje jedu vosak u pčelinjim košnicama također razgrađuju plastiku. Eksperimenti su pokazali da ovaj neobični insekt rastvara kemijske veze u plastici slično kao što razgrađuje vosak.
Svake godine se širom svijeta proizvede oko 80 milijuna tona plastičnog polietilena, od kojeg se prave vrećice i pakiranja za hranu, ali su za njegovu razgradnju u prirodi potrebne stotine godina.
Međutim, gusjenice moljca (Galleria mellonella) mogu izbušiti rupu u plastičnoj vrećici za manje od jednog sata, prenosi portal croenergo.eu.
Dr Paolo Bombelli, biokemičar sa Cambridgea, smatra da je to samo polazna točka.
''Moramo do detalja proučiti taj proces. Nadamo se da će to dovesti do rješenja za umanjenje problema plastičnog otpada'', smatra on.
Dr Bombelli i njegova kolegica Federica Bertocini sa Španjolskog nacionalnog istraživačkog savjeta, patentirali su to otkriće.
Oni sada žele ubrzati proces i pronaći enzime koji stoje iza tog prirodnog procesa, a nagađaju da je možda riječ i u mikrobima koji žive u organizmu. Istraživanje je objavljeno u časopisu "Current Biology".