nova aplikacija
Ideja iz susjedstva: (Ne)rad parlamenta mjeriti "parlametrom"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Skupina mladih slovenskih programera izradila je aplikaciju "parlametar", za čiji je razvoj na javnom natječaju Googla dobila financijski poticaj od 300.000 eura, koja novinarima i široj javnosti omogućuje bolje praćenje i analizu rada parlamenta, odnosno aktivnosti, glasovanja i govora svih 90 zastupnika.
Ekipa stručnjaka neprofitne ustanove "Danas je novi dan", koja je osnovana 2012., aplikaciju je razvijala dvije godine, a aktivirana je ovog tjedna. Njeni autori vjeruju da će se aplikacijom koristiti novinari i građani zainteresirani za politiku, ali i kolege programeri koji bi sustav mogli unaprijediti te njihova iskustva primijeniti na sistematiziranje i osmišljavanje ostalih javnih baza podataka.
Preko aplikacije Parlameter.si na jednostavan se način može doći do podataka o tome kako je koji zastupnik glasovao, zastupnike je moguće grupirati prema riječima koje najčešće koriste, prema temama kojima se eksponiraju, zakonima za koje su glasovali, prema postotku prisutnosti na sjednicama i na druge načine te ih tako efikasno i ažurno kontrolirati.
Aplikacija, primjerice, omogućuje da se zastupnici grupiraju prema interesnim skupinama, a ne stranačkim bojama, jer se analizira u kojim su slučajevima glasovali u suprotnosti sa strankom kojoj pripadaju, čime je unaprijed moguće otkriti stranačke "disidente" ili političke tendencije i previranja.
Svaki od 90 zastupnika ima na parlametru svoj profil koji se može pretraživati. Program omogućuje analize i grupiranje na osnovi sadržaja svih transkripata, zaključaka i dokumenata parlamenta, kao i govora pojedinih zastupnika, na osnovi službenog transkripta koji se stalno osvježava.
Nova aplikacija koristi se bazom podataka koji su i do sada bili javno dostupni na mrežnoj stranici parlamenta, ali u nesistematiziranu obliku koji nije omogućavao analizu.
"Mi smo već dostupne podatke osmislili i vizualizirali", rekli su autori predstavljajući aplikaciju. Vjeruju da će udruge civilnog društva, u suradnji s programerima, s vremenom na sličan način obraditi te učiniti lako dostupnim za zainteresirane građane i sve ostale baze podataka kojima raspolaže država, a javnog su karaktera i važne su za javnost.