„Zajedno smo jači“

Invalidi u HNŽ - u bez ikakvih prava

Sci-Tech / Flash | 29. 10. 2015. u 11:33 K.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Ljudska prava osoba s invaliditetom eklatantno se krše u HNŽ i u oblasti obrazovanja, zdravstvene zaštite i u oblasti pristupačnosti, ne samo u smislu da imate rampu za ući, nego i pristupačnosti informacijama'', rekla je to Jasna Rebac, moderatorica okruglog stola koji je u organizaciji Koalicije OOSI u HNŽ „Zajedno smo jači“ održan u Mostaru.

Predstavljajući rezultate monitoringa koji je uradila Koalicija ''Zajedno smo jači'', Rebac je iskanula kako se diskriminacija vrši na osnovi invaliditeta u raznim segmentima a najugroženiji dio života osoba s invaliditetom jeste sudjelovanje u društvenom životu.

''Ovaj monitoring je drugačiji od svih dosadašnjih jer je rađen po principu da ga rade osobe s invaliditetom i da ga rade s osobama s invaliditetom. To znači nitko bolje od tih samih osoba neće znati koliko su u sustavu ugrađene odredbe UN konvencija o pravima osoba s invaliditetom'', rekla je Rebac istaknuvši kako UN konvencija navodi koje su to obaveze države i županije da urede svoje zakone i podzakonske akte kako bi u svoje odredbe stavili ono što su 2010. godine ratifikacijom UN konvencije i prihvatili kao svoju obavezu.



Praktično preneseno na današnje aktivnosti, kako je navela Rebac, to je posljedica nepostojanja lokalnog akcijskog plana u oblasti invaliditeta.

''Koraci do kojih je koalicija došla nudeći svoju partnersku ulogu onima, čija je obaveza donijeti taj lokalni akcijski plan su svakako nositelji vlasti, odnosno Vlada HNŽ'', zaključila je Rebac uoči okruglog stola koji je održan na temu ''Važnosti implementacije UN konvencije i usklađivanja zakonodavstva, shodno nalazima Alternativnog izvještaja''.

Monitoring je održan u organizaciji svih koalicija na razini BiH koje djeluju pod kišobranom 'Myrighta', krovne organizacije iz Švedske a rezultati se mogu naći na službenim stranicama ove organizacije u BiH, kao i na stranici udurženja Ružičnjak .

Sudionici današnjeg okruglog stola bili su i predstavnici Ministarstva obrazovanja, predstavnici Ministarstva zdravlja, rada i socijalne skrbi, predstavnici Zavoda za zapošljavanje, predstavnici Centra za socijalni rad, predstavnici pojedinih škola koje imaju osobe s invaliditetom, predstavnici lokalnog nivoa Grada Mostara, Službe za socijalnu zaštitu i inkluziju, predstavnici Zdravstvenog vijeća i drugi.

Kopirati
Drag cursor here to close