Višemjesečno istraživanje
Istraživanje: Mostarske psihijatrijske bolnice izgledaju kao zatvori
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Čak 47 posto Mostaraca u potpunosti slaže s tim da ''naše psihijatrijske bolnice/odjeli više izgledaju kao zatvori nego kao mjesta gdje se odrasle osobe smentalnim poremećajima mogu liječiti", rezultati su istraživanja koje je provelo Udruženje mladih psihologa iz Mostara, nevladine organizacije koja potpomaže osobni i profesionalni razvoj građana i pravnih osoba,
Udruženje je u protekla četiri mjeseca radilo istraživanje ''Stavovi građana Mostara o osobama s mentalnim poremećajima". Kako su stavovi društva faktor koji može imati jak utjecaj na kvalitetu života osoba sa mentalnim poremećajima, napravili su analizu istih, u svrhu procjene zastupljenosti predrasuda, stereotipa i diskriminacije prema osobama s mentalnim poremećajima na području Grada Mostara.
Istraživanje stavova građana Mostara o osobama s mentalnim poremećajima je provedeno na 203 ispitanika s područja Grada Mostara. Dobiveni podaci ukazuju na to da je javnost otvorena prema osobama sa mentalnim oboljenjima, da su svjesni nužnosti tolerancije i prihvaćanja istih, ali i da ispitanici nisu dovoljno educirani o mentalnim oboljenjima, kao i načinima tretiranja istih.
Ovim je u skladu sa svojom misijom, Udruženje mladih psihologa, nastavilo s iniciranjem društveno korisnih aktivnosti, koje unaprjeđuju lokalnu zajednicu Mostara.
Uzme li se u obzir da ispitanici u većini pitanja naglašavaju potrebu za uključivanjem osoba s mentalnim oboljenjima u svakodnevne životne obaveze, kao i potrebu za većim preuzimanjem odgovornosti (54 posto), čini se kontradiktornim da se ipak veliki broj ispitanika slaže s tim da ''osobe s mentalnim poremećajima trebaju istu vrstu kontrole i discipline kao i mala djeca" (47 posto).
Neznanje i neinformiranost
Također, odgovori na pitanje ''jedan od glavnih uzroka mentalnih poremećaja je nedostatak samodiscipline i snaga volje" nisu jednoznačni. Naime, iako se dio ispitanika nikako ne slaže sa tom tvrdnjom (23 posto), najveći broj ispitanika nije siguran, te se niti slaže niti ne slaže (33 posto), a manji dio se čak i u potpunosti slaže s navedenom tvrdnjom (18 posto).
To ukazuje na činjenicu da javnost nije dovoljno upoznata sa uzrocima i načinima nastajanja mentalnih oboljenja. Posebno je iznenađujuća činjenica da se čak 47 posto ispitanika u potpunosti slaže s tim da ''naše psihijatrijske bolnice/odjeli više izgledaju kao zatvori nego kao mjesta gdje se odrasle osobe sa mentalnim poremećajima mogu liječiti".
Na osnovu toga se može zaključiti da javnost nije dovoljno upoznata sa načinima rada psihijatrijskih odjela, posebno pravilima hospitalizacije i vrstama terapija koje u ovim ustanovama prevladavaju. Dakle, pokazalo se da građani ne daje jednoznačne odgovore kada je u pitanju znanje, ili informiranost, o mentalnim oboljenjima i pogođenim osobama, odnosno nisu sigurni u točnost informacije s kojim su upoznati, priopćeno je iz Udruženja mladih psihologa.
Moglo bi se zaključiti da bi educiranje javnosti o vrstama mentalnih oboljenja, kao i načinima njihovog liječenja, bio najadekvatniji način za rješavanje ovakvih nejasnoća.
Uzme li se u obzir da je najveći broj ispitanika iz populacije mladih (18-29 godina), takvo informiranje se čini još bitnijim. Iz tog razloga, Međunarodni dan mentalnog zdravlja (10. listopada) Udruženje mladih psihologa će obilježiti uličnom akcijom ''Ja nisam moja dijagnoza", s porukom da dijagnoze shizofrenije, bipolarnog poremećaja, psihoze, depresije i slične, ne moraju značiti život u ovisnosti i onesposobljenosti.
Ulična akcija u Mostaru
Ulična akcija će se održati u ulici Braće Fejića, 10. listopada 2014.godine u razdoblju od 10:00 do 14:00 sati. Volonterke Udruženja mladih psihologa će prolaznicima distribuirati informativne brošure sa savjetima za očuvanje mentalnog zdravlja, te će podvrgavati prolaznike "Stimulatoru Slušnih Halucinacija", prilikom čega će prolaznici imati priliku doživjeti simptome auditivnih halucinacija, kako bi bolje razumjeli njihov utjecaj na svakodnevno funkcioniranje.
Istovremeno će se prikazivati promotivni video zapisi o svakodnevnici osoba s dijagnozom mentalnog poremećaja, te će se prikazati rezultati provedenog istraživanja.
Osvještavanjem prolaznika o preventivnim mehanizmima za očuvanje mentalnog zdravlja, Udruga se namjerava boriti s epidemijom šutnje o mentalnom zdravlju, istovremeno pokušavajući potaknuti zajednicu na promjene u smjeru detabuizacije tegobnih, intenzivnih i neobičnih ljudskih protivljenja koji prate mentalne poremećaje, te educirati o modelima uključenja zajednice u proces rehabilitacije.
Besplatna psihološka pomoć
Na uličnoj akciji se ne završava nastojanje Udruženja da podigne svijest građana o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja i destigmatizacije osoba s dijagnozom mentalnog poremećaja.
Kako su ispitanici stava da je potrebno više novca izdvajati za njegu i tretman odraslih s mentalnim poremećajima (46 posto), ali i da usluge vezane za mentalno zdravlje trebaju biti što je više moguće dostupne kroz ustanove u zajednici, jer se čak 52 posto ispitanika ne slaže da ''trenutno postoji dovoljan broj usluga za osobe s mentalnim poremećajima", iz Udruge mladih psihologa su odlučile reagirati. Od akademske 2014/15 godine, svi studenti Univerziteta ''Džemal Bijedić" u Mostaru imaju pravo na besplatnu psihološku podršku kroz individualno i grupno savjetovanje.
Ako grupne iskustvene radionice nisu prava opcija za vas, možete se prijaviti i za individualan rad s psihologom u rješavanju akademskih, emocionalnih, međuljudskih i drugih problema.
Prijaviti se možete preko emaila:umpsihologa@gmail.com.
Sve aktivnosti realiziraju se u suradnji s Unijom studenata Univerziteta ''Džemal Bijedić'', Uredom za podršku studentima s posebnim potrebama ''Džemal Bijedić u Mostaru, uz podršku fondacije Light for the World iz Austrije, Austrijske razvojne agencije, Fondacije Medicor iz Lihtenštajna i Fondacije Mozaik.