Novi izum

Izumili cijedilo koje morsku vodu pretvara u pitku

Sci-Tech / Flash | 07. 04. 2017. u 08:28 D.K

Tekst članka se nastavlja ispod banera

To otkriće je prigodno došlo u jeku upozorenja Ujedinjenih naroda o tome kako 1,2 milijardi ljudi na svijetu (tj. 14% ukupne populacije svijeta) do 2025. godine neće imati pristup pitkoj vodi. Drugi znanstveni tim s istog sveučilišta (spomenuti Geim i Novoselov) je dobio 2010. godine Nobelovu nagradu za fiziku zbog sintetiziranja grafena, prenosi portal Geek.

Novi izum britanskih znanstvenika koristi grafen, čudesni materijal budućnosti iznimnih mehaničkih svojstava, predstavlja veliku nadu za mnoge ljude na svijetu bez pristupa pitkoj vodi. Grafen je inače dvodimenzionalna struktura ugljika, a debljine je jednog atoma. Pronađen je 2004. godine kad su ga znanstvenici Geim i Novoselov izdvojili iz dijela grafita



Tim britanskih znanstvenika odgovornih za navedeno filtrirajuće cjedilo dolazi sa Sveučilišta Manchester. Uspjeli su napraviti, dakle, cjedilo od grafena koje može pročistiti morsku slanu vodu, u čistu i pitku vodu.

Cjedilo koje su znanstvenici uspješno napravili je složeno tako da su kontrolirano i precizno uspjeli odrediti pore u grafen oksidu. Od njega je cjedilo i napravljeno. Upravo zbog toga se uspješno može zaustaviti sol i tako propustiti ostatak vode koja tim načinom postaje sigurna za konzumaciju. Za otkriće se saznalo objavom u znanstvenom časopisu Nature Nanotechnology.

S obzirom na sve mnogobrojne rastuće efekte klimatskih promjena koje imaju utjecaja na opskrbu gradova dragocjenom pitkom vodom – sve više se ulaže u tehnologije desalinizacije morske vode.

Na tom tragu sam uspjeh britanskih znanstvenika zato predstavlja veliki korak prema naprijed i otvaranje sasvim novih mogućnosti za efikasnost tehnologije za desalinizaciju morske vode, poručio je Rahul Nair, profesor na spomenutom sveučilištu, koji je i bio predvodnik znanstvenog tima i koji je i jedan od odgovornih za čudesno cjedilo.

Kopirati
Drag cursor here to close