Vijeće za tisak
Komentari na portalima nemaju veze s tekstom i puni su mržnje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće za tisak u Bosni i Hercegovini u protekla dva mjeseca analiziralo je tisuće komentara na web portalima, a u 1.442 komentara primijećen je eksplicitan govor mržnje, poneki su imali i zastrašujući sadržaj pozivajući na rat.
Analiza sadržaja na web portalima, njih 42, počela je uz predizbornu kampanju za opće listopadkse izbore, pod nazivom "STOP! Govor mržnje!" radi adekvatnog reagiranja na ovu pojavu, diskriminatorske i huškačke retorike u komentarima posjetitelja internet portala.
Namjera Vijeća za tisak u BiH je bila pomoći urednicima portala u ovom razdoblju, kada se pretpostavljalo da će doći do povećanja broja komentara s neprimjerenim sadržajima.
Izvršna direktorica Vijeća za tisak u BiH Ljiljana Zurovac danas je na okruglom stolu u Sarajevu istaknula kako su monitori primijetili građane koji pod istim nadimcima stavljaju isti huškački sadržaj neovisno od novinarskog teksta na više od 10 portala.
''Često je u takvim slučajevima prekidana dobra diskusija. Zato smo nastojali upozoriti i educirati građane, jer mnogi to nisu znali, da govor mržnje nije sloboda govora te da zbog toga podliježu kaznenoj odgovornosti, u skladu s kaznenim zakonima u BiH'', pojasnila je Zurovac.
Naglasila je da iako je urednički sadržaj odvojen od komentara i urednici web portala ne snose odgovornost za te sadržaje, urednička obveza je ukloniti komentare koji sadrže govor mržnje i surađivati s policijom i tužiteljstvima, posebno jer se pokazalo da se takvi komentari zadržavaju dugo na portalima.
Zurovac je iznijela i podatak da se od 1.442 komentara s govorom mržnje 86 posto odnosi na vjersku, nacionalnu i rasnu netrpeljivost, tu je i govor mržnje prema ženama koji kada se pojavi ima izuzetne diskriminatorske osobine.
Iz Vijeća za tisak, tijela koje štiti slobodno izvještavanje, dajući priliku građanima da ulažu žalbe, naglasili su kako je u ovom razdoblju zaprimljeno 818 žalbi građana na printane i on-line medije od kojih se 586 žalbi odnosi na komentare na web portalima.
Na okruglom stolu je rečeno da je vrlo važno uspostaviti dobru suradnju s policijom i tužiteljstvom koji trebaju procesuirati govor mržnje kako bi se postigao cilj, a to je smanjenje ili potpuno uklanjanje govora mržnje iz medijskog i slobodnog medijskog prostora.
Najavljeno je da će se analiza nastaviti i dalje tijekom razdoblja formiranja vlasti na svim razinama u BiH, budući da je na 22 web portala zabilježen govor mržnje u komentarima anonimnih posjetitelja.