Ekologija
LED rasvjeta ima golem utjecaj na živi svijet
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tijekom milijardi godina život na Zemlji je evoluirao u skladu s uvjetima okoliša, a važan čimbenik tog okoliša je oduvijek bila izmjena dana i noći. Zahvaljujući tim izmjena je i većina živog svijeta prilagodila svoj bioritam, fiziološke potrebe, prehrambene navike te tehnike, potrebu za snom, proizvodnju hormona, reproduktivne cikluse, pronalaske skloništa te mnoge druge pojave koje uzimamo zdravo za gotovo, piše portal Geek.
Ciklus dana i noći je pomalo poremećen razvojem tehnologije koja je dovela do toga ili da ponegdje zbog upadljive rasvjete noć više i ne postoji ili da jednostavno želi rasvjetu što više učiniti takvom da sliči danjem svjetlu. Iako današnja LED rasvjeta, srećom, nema živu u sebi i ne treperi, svejedno nosi sa sobom neke loše posljedice. Predviđa se da će do 2020. godine LED rasvjeta biti odgovorna za 70% svjetlosnog onečišćenja.
Plavo svjetlo je naročito rizično, ne samo za biljke i životinje, nego i čovjeka jer smanjuje proizvodnju hormona melatonina što za sobom povlači rizik od mnogih loših posljedica i oboljenja. Lako je, međutim, riješiti se plavog LED osvjetljenja čija je štetnost već dobro poznata, ali ostaje ugroza ostalih boja za odvijanje normalnog života kukaca, ptica te mnogih drugih životinja.
U Exeteru su u svojoj studiji otkrili da je mnogo bolje kad je rasvjeta noću ili ugašena između ponoći i 4 sata ujutro ili smanjena za 50%. U kontekstu štetnosti LED rasvjete je zasad najveća bojazan u životinjskom svijetu kod pauka i kukaca koje navedena svjetlost jako privlači.
Iako je LED rasvjeta donijela mnogo dobra, istraživanja o njenom utjecaju na odvijanje života samo sve više pristižu s vremenom i vjerojatno slijedi još više prijedloga na tragu ovoga iz studije iz Exetera.