Stručnjaci
Liječnici bi s osmijehom trebali pristupiti pacijentu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Stručnjak za psihijatriju na istanbulskom sveučilištu Uskudar prof.dr. Nevzat Tarhan kazao je kako liječnici trebaju biti nasmijani, prenosi agencija Anadolija.
Tarhan smatra da bi na medicinskim fakultetima studente trebalo podučavati komunikaciji s pacijentima.
On je dodao da su se mnoge stvari promijenile u odnosu na ranije godine i da su očekivanja na polju pružanja zdravstvenih usluga veća.
"Nekad je bilo dovoljno da liječnik napiše recept, a danas su očekivanja pacijenata i njihovih bližnjih mnogo veća. Liječnici bi trebali biti spremni na to. Važno je da liječnici rade na tome da njihovi pacijenti budu zadovoljniji i da se bolje osjećaju. Vrlo je bitno poznavati način razmišljanja pacijenta, govor tijela, shvatati predrasude koje ima, kao i na koji način se mogu otkloniti pacijentovi strahovi", rekao je Tarhan i dodao da su ljudi posebno osjetljivi u periodu kada su bolesni i da se medicinski radnici prema njima trebaju pažljivije ophoditi.
Profesor je istakao kako je potrebno imati razumijevanja za pacijente.
"Pojedini medicinski radnici imaju pristu da ih ne zanima šta netko ima da kaže. To pacijenti uoče. Mogu osjetiti iz tona glasa i načina govora. Zbog toga, ljekar bi trebao biti nasmijan. Ne smije škrtariti sa smiješkom, jer to može donijeti mnogobrojne negativnosti. Pristup kojim se pacijent osjeća bezvrijednim, vraća se u vidu nasilja", pojasnio je Tarhan i dodao kako bi liječnici, ukoliko rade deset sati, barem sat vremena trebali odvojiti da razmisle kako mogu bolje obavljati svoj posao.
"Trebaju razmišljati o tome kako da budu bolji, koje su alternative. Na taj način će greške koje prave biti svedene na minimum", smatra profesor i dodaje da postoji nekoliko tipova pacijenata, kao i nekoliko tipova liječnika, ali da je potrebno pronaći "zajednički jezik", kako bi obje strane bile zadovoljne.