trbuhom za kruhom
Liječnici napuštaju Tuzlu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U posljednje četiri godine Liječnička komora Tuzlanske županije izdala je 78 potvrda o članstvu, odnosno tzv. good standing, koje su neophodne pri zapošljavanju u inozemstvu. Najčešće destinacije na koje odlaze nekadašnji članovi Liječničke komore TŽ su Slovenija, Hrvatska i Njemačka.
Precizni podaci o odlascima medicinskih sestara i tehničara ne postoje jer takvi kadrovi nakon školovanja i polaganja stručnog ispita dobijaju licencu te mogu nesmetano napustiti BiH. U 2014. godini samo s Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla otišlo je dvadesetak medicinskih sestara i tehničara.
"Odlaze nam najbolji kadrovi, koji se gotovo sigurno nikad neće vratiti. Konstantnim odlascima dugoročno gubimo na kvaliteti usluge, a uskoro će veliki broj liječnika s UKC Tuzla otići u mirovinu tako da ćemo dospjeti u još nezavidniju poziciju", kaže prof. dr Haris Huseinagić, predsjednik Liječničke komore TŽ.
U inozemstvo odlaze diplomirani lijelnici bez dana iskustva u praksi, ali i profilirani stručnjaci s odličnom biografijom. Pitanje koje se nameće je tko će trenutni studentski kadar učiti zanatu i ko će građane najmnogoljudnije županije u FBiH liječiti za 10 ili 15 godina?
Primjera radi, da bi jedan anesteziolog u bilo kojoj operacijskoj sali mogao samostalno obavljati posao neophodno je oko 16 godina školovanja (fakultet, pripravnički, specijalizacija). Ukoliko ode samo jedan anesteziolog, već sada bi mladi liječnik morao "uhvatiti" studenta i početi ga učiti poslu prije nego što ode u mirovinu, prenose Nezavisne.
"Zato su nam čekaonice pune, a pacijenti su postali objekti. Ko može uraditi 200 pregleda na dan? Može, ali gdje je tu kvalitet?! Da ne pričam o drugim normama. Mladim ljudima se mora dati šansa. Znamo svi da je teška ekonomska situacija, ali posla ima. U klinici gdje sam angažiran posla ima, mladi ljudi hoće da rade, ali im to neko mora omogućiti", zaključak je prof. dr Harisa Huseinagića, predsjednika Liječniče komore TŽ.