Tablice
Ljubišina matematika: Novosađanin napravio revoluciju, ali nikoga ne zanima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Učenici svih uzrasta, pa i oni najmlađi, od sada mogu množiti velike brojeve ili ih 'dizati' na bilo koju potenciju, a sve uz pomoć otkrića matematičara Ljubiše Krunića iz Novog Sada, koja je on pretočio u tri udžbenika, i nazvao "Ljubišina matematika".
Kako bi to svoje otkriće približio djeci Krunić je napravio tablice u koje se upisuju veliki brojevi, od recimo desetak cifara, a onda se jednostavno množi svaka cifra sa svakom cifrom.
"Kad vidite vizualno daleko je lakše nego objasniti, ali jednostavno je. Suština je u tome da su nas u školi uvek učili da se množi cijeli broj s drugim cijelim brojem, ali ja sam otkrio da je daleko lakše ako množimo cifru s cifrom", priča Krunić, prenijele su Nezavisne novine.
Svejedno je, kazao je, je li riječ o dizanju broja na bilo koji stepen ili o množenju dva broja, najbitnije da se sve radi broj po broj, odnosno množi se svaka pojedinačna cifra.
"To sam pojednostavio do te mjere da i djecu od 8, 9 godina možemo ovom metodom naučiti da manipuliraju brojkama koje su ranije bile izvan njihovog opsega", rekao je Krunić.
Izgleda kao dječja igra, rekao je ponosni vlasnik ovog otkrića, ukazujući da je za korištenje njegovih tablica potrebno jedino da znate tablicu množenja i da sabirate, a rezultati nadilaze mogućnosti računala.
"Riječ je samo o igri brojeva. Pomnoži se svaka cifra puta svaka cifra, pa je potrebno samo da znate tablicu množenja i da znate zbrajati. Dakle, već u osnovnoj školi djeca mogu izlaziti iz opsega računala", pohvalio se Krunić.
Svoje otkriće, koje je unio u tri udžbenika, za osnovnu, srednju školu i fakultet, Krunić je pravno zaštitio, a zatim ponudio školama.
Kroz udžbenike je, kako kaže, pravio male i velike tabele, a kod velikih je tabele napravio tako da je, kako tvrdi, nemoguće pogriješiti.
"Kod prijenosa broja se griješilo najviše. I zato sam napravio tabele da sve izgleda kao dječja igra", naveo je.
U udžbeniku za onovnu školu je dao jednostavnije primjere: tri puta tri broja pa na više - četiri puta četiri, pet puta pet. Ima i primjera u kojima se zbraja broj koji ima 15 cifara sa brojem od 12 cifara, a u rezultatu se dobije broj od 27 cifara.
"Mogućnost greške je mnogo manja, jer se do rezultata stiže tako što se radi s manje brojeva. I mogućnost provjere rezultata je lakša i bolja jer je jednostavnije da provjerite koliko je, na primjer, tri puta pet, nego cijeli broj puta cijeli broj", objašnjava Krunić te podsjeća na slučajeve kada računalo množi velike brojeve i kada se dogodi da "proguta" jednu nulu.
"Ako je 'progutalo' samo jednu nulu, računalo onda ne obavještava korisnika da je rezultat greška. U tom slučaju ne izbacuje čuveno 'E' koje znači da je pogrešio. A 'gutanje' jedne nule u matematici je veliki problem", kazao je Krunić i naglasio kako je njegov način takve greške neutralizirao.
Zadovoljno govoreći o svom otkriću Krunić je kazao da je za ovu oblast iznenađujuće to što je "oduvijek bila tu, ali je nitko nije vidio".
No, njegovo otkriće izgleda ne zanima previše one koje bi trebalo zanimati. Tako je predstavljanje njegove matematike sredinom prosinca na Festivalu Bižoćne ulice u Novom Sadu otkazano jer mu nisu donijeli projektor, ali i jer se nitko nije pojavio.