Konferencija

Mediji moraju odvratiti mlade ljude od nasilnog ekstremizma

Sci-Tech / Flash | 06. 04. 2016. u 13:45 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Konferencija na temu "Uloga medija u borbi protiv nasilnog ekstremizma", koju je organizirao OSCE u suradnji s Ministarstvom sigurnosti BiH, održana je danas u Kongresnom centru Garden City u Konjicu.

Tom prigodom predstavnicima medija obratili su voditelj OSCE-a u BiH veleposlanik Jonathan Moore i prof. dr. Vlado Azinović, generalni tajnik Atlantske inicijative.

Moore je u izjavi za medije kazao kako mu je posebno drago biti domaćinom takve konferencije, te da je svima poznato kako je nasilni ekstremizam prijetnja i izazov, kao i to da mediji igraju veoma pozitivnu, ali i veoma važnu ulogu u borbi protiv nasilnog ekstremizma.

 ''Širom Bosne i Hercegovine, zemlje u kojoj je misija OSCE-a veoma aktivna, u svim mjesnim zajednicama, općinama, gradovima, županijama, entitetima kao i na državnoj razini zahvaljujući odličnoj suradnji s Ministarstvom sigurnosti BiH, radimo sve što možemo. Ali, glas medija je utjecajan, jer mediji imaju konkretne obveze i odnose u svezi s publikom i ljudima koji traže sve više informacija o tome kakva je aktualna situacija, postoje li prijetnje, te kakve su mogućnosti i uvjeti na terenu, kao i o tome kakva je sigurnosna situacija u BiH'', kazao je Moore.

Moore je također dodao kako mu je drago zbog suradnje i partnerstva s medijima u borbi protiv nasilnog ekstremizma.

Vlado Azinović, glavni tajnik Atlantske inicijative, istaknuo je kako mediji imaju ulogu odvratiti mlade ljude od nasilnog ekstremizma te da su mediji jedan od vrlo važnih, preostalih korektiva i alata, koje imamo, a koji možda nisu dovoljno iskorišteni u tom naporu.

''Kada govorimo o medijima, ponekad zaboravljamo da nema više one tradicionalne podjele na elektroničke, tiskane, radio i televiziju, te novine, već zapravo dolazi do stapanja tih platformi u jednu. Na platformu se obično referiramo kao na "news portale", koji sadrže i video i audio i tekst, te mi se čini kako ponekada zaboravljamo, da mi kao građani nismo samo puki konzument informacija, te kako zahvaljujući društvenim mrežama i današnjim tehnologijama, svakodnevno možemo proizvoditi informacije i dijeliti ih s nekim drugim'', kazao je Azinović u izjavi za medije.

On je dodao kako je pitanje koliko jedno društvo poput našeg, ima sposobnosti, znanja i želje u punom se kapacitetu i odgovorno angažirati u jednom ovakvom vrlo zahtjevnom zadatku kao što je odvraćanje od radikalizacije i nasilnog ekstremizma.

U uvodnom obraćanju veleposlanik Moore kazao je kako ekstremizam nije nova pojava, ali i da se stalno razvija, te da se zbog toga mora rješavati na sveobuhvatan i inkluzivan način na svim razinama vlasti i u svim društvenim sferama.

''Mi osjećamo potrebu i obvezu braniti medijske slobode, posebno imajući u vidu da su i sami mediji bili žrtvama terorističkih napada. Znajući ili pretpostavljajući sve izazove s kojima se vi mediji suočavate, time više cijenimo vaše napore da objektivno informirate javnost'',  kazao je Moore.

Moore je, pored spomenutoga, podsjetio kako se uloga medija prvenstveno odnosi na profesionalno i odgovorno izvještavanje o pitanjima vezanim za borbu protiv nasilnoga ekstremizma, odnosno kako je potrebno navoditi činjenice i informacije u izvještajima na način na koji se destimulira mržnja, ekstremizam ili nasilje, a promovira ujedinjena borba protiv nasilnoga ekstremizma u svim njegovim oblicima.

Također je naglasio kako medije itekako zanimaju priče koje se tiču ekstremističkih i terorističkih dijela, ne samo zbog odgovornosti da izvještavaju o važnim događajima, već i zbog utjecaja koji takve priče imaju na čitatelje i gledatelje, te da nažalost tu činjenicu iskorištavaju oni koji žele radikalizirati mase, kako bi privukli pozornost i širili svoje opasne poruke.

Moore je na kraju konferencije istaknuo kako je važno da novinari shvate kakav utjecaj i kakvu odgovornost imaju u tom kontekstu, te da moraju uraditi sve kako bi smanjili doprinos terorističkoj propagandi na način da će smanjiti broj senzacionalističkih informacija.

''Drago mi je što mogu napomenuti da nova Strategija BiH za prevenciju i borbu protiv terorizma stavlja veći naglasak na prevenciju. Strategija je inkluzivna i predviđa angažman različitih aktera iz redova civilnog društva i privatnoga sektora te samim time i medija i vjerujemo da je ovakav holistički i multisektoralni pristup potreban kako bismo se na pravilan način borili protiv nasilnog ekstremizma, a vaša uloga je ključna'', kazao je na kraju uvodnog obraćanja veleposlanik Moore.

Kopirati
Drag cursor here to close