Goran Milić
Mediji u BiH bez novca nemaju ni slobode
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Netrpeljivost koja se ispoljava u bh. medijima nije puno veća nego što je slučaj u Belgiji među valonskim i flamanskim medijima, ali su tamo sigurni da to neće eskalirati u sukob pa se o tome ne priča'', rekao je direktor vijesti i programa na Al Jazeeri Balkans Goran Milić danas u Sarajevu na seminaru "Mediji i građani u službi sprečavanja mržnje i promocije pomirenja i stabilnosti - Ne Mržnji".
Milić je istaknuo kako gdje god je društvo multietničko, pogotovo poslije rata, ima govora mržnje ali da je toga u BiH danas definitivno manje nego prije 20 godina i zato takvi slučajevi odjeknu jače.
Milić naglašava da kao novinar nije pobornik ideje da sudovi određuju što je govor mržnje, jer bi to otvorilo mogućnost za obračun onih na vlasti s političkim protivnicima, pa bi zatvori bili puni.
Smatra da su medijske slobode u BiH ograničene zbog nedostatka novca jer umjesto jedne televizije sada ima 46 televizija, a oni koji ih plaćaju imaju "brze ciljeve" i traže od svojih novinara i urednika da ih putem medija ostvaruju.
Milić je pojasnio kako je u njegovo vrijeme novinara bilo manje i mogli su od plaća i drugih beneficija hraniti obitelj s dvoje djece, a od današnjih novinara to može svaki dvadeseti i zato su prisiljeni baviti se i drugim stvarima, pa i politikom.
Zamjenica šefa Misije OSCE-a u BiH Nina Suomalainen izjavila je kako je govor mržnje vrlo štetan za društvenu koheziju, toleranciju i suradnju različitih grupa i zato je važno da akcije protiv ove pojave poduzimaju građani i civilno društvo.
Po njezinim riječima, važno je prikupiti informacije o takvim incidentima kako bi ih mogli osuditi i zato su izrađene internet stranice supergradjanke.ba i supergradjani.ba na kojima svako može prijaviti govor mržnje.
Direktor Odjela za demokratizaciju u USAID-u Jaidev Singh naglasio je da je uloga medija kritična jer oni moraju biti otvoreni i izražavati objektivne stavove i time pomoći procesu pomirenja.
Seminar su organizirali Misija OSCE-a u BiH i Ured USAID-a radi unapređenja suradnje između medija i građana u promociji pozitivnih vrijednosti i sprečavanju incidenata motiviranih predrasudama.