Uvodi se red

MUP RS: Cyber kriminalom oštećeno više tisuća stanovnika BiH

Sci-Tech / Flash | 16. 07. 2015. u 12:05 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pripadnici Odjela Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske za visokotehnološki kriminalitet sudjelovali su u velikoj međunarodnoj akciji kodnog naziva "Port Royal“, koja je usmjerena na otkrivanje i dokazivanje kaznenih djela iz oblasti visokotehnološkog kriminaliteta, potvrdio je danas direktor entitetske policije Gojko Vasić.

On je pojasnio da su policijski službenici aktivnosti na planiranju i prikupljanju operativnih podataka provodili u vremenskom razdoblju od dvadeset dva mjeseca, a akcija je realizirana u suradnji s policijskim agencijama Sjedinjenih Američkih Država, Republike Srbije, Australije, Ujedinjenog Kraljevstva, Brazila, Kanade, Kolumbije, Kostarike, Hrvatske, Cipra, Danske, Makedonije, Nigerije, Izraela, Letonije, Njemačke, Rumunije, Švedske, Finske i Europola.

''Istragom je bilo obuhvaćeno oko 70 osoba koje su kao članovi kriminalnog foruma "Darkode“ počinili djela visokotehnološkog kriminaliteta'', istaknuo je Vasić.

Načelnik Odjeljenja MUPRS-a za visokotehnološki kriminalitet Dražen Višnjić je pojasnio da kriminalni forum Darkode spada u top pet kriminalnih foruma na internetu i predstavlja zatvoreno mjesto okupljanja cyber kriminalaca, gdje se vrše aktivnosti ponude/kupovine cyber kriminalih servisa, servisa kriminalnih roba i pojedinačne trgovine kriminalnim robama, razmjene ideja i informacija značajnih za cyber kriminalitet i cyber sigurnost.

Akcijom "Port Royal“ je, kaže Višnjić, preuzet i zatvoren kriminalni forum "Darkode“ čime je osiguran veliki broj dokaza o izvršavanju kaznenih djela u dužem vremenskom razdoblju.

"Darkode forum“ od svog osnivanja 2007. godine je predmet najvišeg zanimanja policijskih institucija širom svijeta.

Tehničko preuzimanje je izvršio Federalni istražni zavod SAD.

Za potrebe realizacije akcije formirana su tri operativna centra za koordinaciju aktivnosti: Operativni centar Pitsburg (SAD), Operativni centar Europol-EC3 (Nizozemska) i Operativni centar Banja Luka (Republika Srpska), a Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske je dodijelilo svog predstavnika u Operativni centar Europol-EC3 i on je vršio koordinaciju sa policijskim tijelima država sudionica akcije.

Policijski službenici Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske, prikupili su dovoljan broj dokaza, kojim su dokumentovali izvršenje kaznenih djela i identifikaciju izvršitelja, kao i aktivnosti na preuzimanju kriminalne infrastrukture i identifikaciju oštećenih osoba.

''Broj oštećenih je preko 10 milijuna iz čitavog svijeta, dok broj zaplijenjenih platnih kartica iznosi više stotina tisuća'', pojasnio je Višnjić na press-konferenciji u Banja Luci.

U tijeku realizacije akcije "Port Royal“ MUP RS je pod svoju kontrolu stavio 16 botneta (mreže računala zaraženih zlonamjernim softverima za računalne i mobilne platforme), 19 lažnih internet stranica koje su služile za prikupljanje osobnih podataka u online platnom prometu (fishing stranice), internet trgovine za automatiziranu prodaju ukradenih platnih kartica (“automated vending cart“ servisi), internet trgovine za kupovinu botneta (“botshop”), 10 servera sa malicioznim softverom, pet servera sa "fishing“ stranicama, pet servera za "probijanje“ računalne zaštite i iskorištavanje slabosti zaštićenih računalnih sustava (“Intrusion & Exploits”), osam servera s kompromitiranim podacima i 21 server za ilegalnu trgovinu farmaceutskim proizvodima na internetu, te je izvršena blokada više tisuća internet domena.

Otklanjanje štete nastale izvršenjem kaznenih djela će se izvršiti preko novouspostavljenog Odjeljenja za informacijsku sigurnost Vlade Republike Srpske (CERT tijelo), koje djeluje u okviru Agencije za informacijsko društvo Republike Srpske, a koje će u kontaktu sa CERT tijelima pojedinačnih zemalja u narednom razdoblju vršiti identifikaciju pojedinačnih oštećenih i otklanjanje štete.

Spomenutnim aktivnostima počinjena su kaznena djela računalna prevara, računalna sabotaža, falsificiranje kreditnih kartica i kartica za bezgotovinsko plaćanje, izrada i širenje računarskih virusa, neovlašteni pristup zaštićenom računalu, računalnoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka.

Kopirati
Drag cursor here to close