epidemiološka situacija
Na području HNŽ-a još uvijek nema gripe, česte respiratorne infekcije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Direktor Zavoda za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Eniz Čolaković izjavio je u četvrtak za Fenu kako u toj županiji nije zabilježen, odnosno prijavljen ni jedan slučaj gripe.
S druge, pak, strane u mjesecu siječnju zabilježeno je da su 164 osobe oboljele od akutno-respiratornih infekcija, te 27 osoba oboljelih od bolesti sličnih gripi. Najveći broj osoba s tim infekcijama dolazi iz općine Konjic.
''Pratimo epidemiološku situaciju u Županiji i ako se pojave slučajevi gripe izazvani bilo kojim virusima javnost će biti pravodobno informirana'', kazao je Čolaković.
U FBiH nema slučajeva Zika virusa
Što se tiče virusa "Zika", direktor Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a istaknuo je kako u Federaciji BiH do sada nije bilo zabilježenih slučajeva izazvanih takvom infekcijom.
Po njegovim riječima, bolest se prenosi ugrizom zaraženog komarca, a virus uglavnom cirkulira u Africi, Americi, Aziji i Pacifiku. Što se tiče Europe on je do sad zabilježen samo u nekoliko slučajeva i to kod onih ljudi koji se većinom boravili u tim zahvaćenim područjima.
Čolaković je istaknuo kako zimi nema tigrastih komaraca te je rizik od širenja te infekcije vrlo nizak, no nije isključio mogućnost pojavljivanja tih komaraca.
Ponovio je kako trenutno nema razloga za zabrinutost građana jer zavodi stalno pratite epidemiološku situaciju i postupaju po svojim nadležnostima.
Ove godine, sezona gripe u Federaciji BiH (2015./2016.) kasni u odnosu na prethodnu godinu. Prema podacima koji su prispjeli iz svih županija u Federaciji BiH, stopa posjeta ordinacijama zbog oboljenja sličnih gripi još je niža u odnosu na isti period prošle sezone gripe (sezona 2014./2015.).
Oboljenja slična gripi
Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH potvrđeno je da je oboljenja slična gripi prijavilo sedam od deset županija u Federaciji BiH.
''Svakog tjedna registrira se nekoliko stotina oboljelih od oboljenja sličnih gripi. Obolijevaju svi, najčešće djeca školske dobi, a u porastu je broj oboljelih i u drugim dobnim skupinama, osim dobne skupine starijih od 65 godina gdje se registrira najmanji broj oboljelih'', navodi se.
Registriran je nešto veći broj oboljelih od akutnih respiratornih infekcija (viroze, upale grla, bronhitis).
Sredinom siječnja registrirane su i teške akutne respiratorne infekcije, pacijenti s povišenom tjelesnom temperaturom, kašljem, otežanim disanjem, koji zahtijevaju hospitalizaciju i koji u svojoj povijesti bolesti imaju već neko oboljenje (srčani bolesnici, astmatičari, dijabetičari...).