e-dnevnik
Nema novca za elektronske dnevnike u zapadnoj Hercegovini
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Uvođenje elektronskih dnevnika u deset osnovnih škola u Sarajevskoj županiji počet će s novom školskom godinom, a edukacija nastavnog osoblja počinje idući tjedan, piše Večernji list.
Projekt dobro prihvaćen
“Ministarstvo za obrazovanje, znanost i mlade Sarajevske županije pokrenulo je niz aktivnosti u cilju unapređenja odgojno-obrazovnog rada u školama. Jedna od njih je i provođenje pilot-programa za vođenje razredne knjige u elektronskom obliku čiji je cilj osiguranje bolje transparentnosti i komunikacije na relaciji učenik - nastavnik - roditelji”, kazao je resorni ministar Elvir Kazazović.
Kako je istaknuto, uz funkcionalnosti postojeće razredne knjige, softverska aplikacija “Elektronski
dnevnik” imat će i dodatne funkcionalnosti koje omogućava upotreba informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Pilot-projekt e-dnevnika među prvim su uvele ZHŽ i HNŽ, no, sve je ostalo na tome, a kako navodi ministrica obrazovanja, znanosti kulture i sporta ZHŽ-a Ružica Mikulić, razlog zbog kojeg taj projekt elektronskih dnevnika nije zaživio u zapadnoj Hercegovini nedostatak je financijskih sredstava.
“Prije nekoliko godina jedna od naših škola, Gimnazija u Ljubuškom, uključila se u pilot-projekt i uvela je e-dnevnike. Cijela godina je protekla uz elektronske i klasične dnevnike. U Gimnaziji su jedne godine bili uključeni svi djelatnici, a druge se uključili oni koji su to htjeli, nije bilo obvezno. Ne mogu reći da su se e-dnevnici pokazali savršenima jer su ih odbili pojedini djelatnici, ali su se pokazali kao dosta dobro rješenje. No, nedostaje novca kako bi se elektronski dnevnici uveli u škole u ZHŽ-u. Pratimo EU fondove, projekt je pripremljen i na taj način bismo aplicirali s e-dnevnicima kako bismo osigurali sredstva”, kazala je za Večernjak ministrica Mikulić i dodala kako je projekt vezan uz elektronske dnevnike započela bivša ministrica.
“Sva moja saznanja bila su da se projekt elektronskih dnevnika u školi u kojoj je proveden dobro pratio. Određeni skepticizam je postojao glede starijih djelatnika, odnosno kako će oni prihvatiti elektronske dnevnike, da ih će vjerojatno biti strah naprednog načina administarativnog rada preko novih tehnologija, ali se pokazalo da su oni to bolje prihvatili nego mlađi djelatnici. Projekt e-dnevnika izuzetno je dobra stvar, ali problem za implementaciju su nedovoljna sredstva”, kazala je Mikulić.
Brojne prednosti
Uvođenjem e-dnevnika roditelji mogu ostvariti uvid u ocjene, raspored sati, kao i broj izostanaka djece s nastave. Prednost e-dnevnika je i ta da čim profesor upiše ocjenu učeniku u elektronski dnevnik, roditelji učenika će SMS-om dobiti obavijest o ocjeni, što je ogromna prednost u vrijeme kad se sve brže živi i kad roditelji imaju sve manje vremena za nadzor djece.