Kvantna fizika
Nobel za fiziku trojici znanstvenika koja su otvorila "vrata nepoznatog svijeta"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ovogodišnju Nobelovu nagradu za fiziku dobili su znanstvenici David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane i J. Michael Kosterltz za teoretska otkrića u kvantnoj fizici, odnosno topološku tranziciju, javlja Agencija Anadolija.
Odbor za dodjelu Nobelove nagrade donio je odluku da Thouless dobije polovicu nagrade, odnosno četiri milijuna švedskih kruna (oko 416.000 eura), a da preostalu polovicu podijele Haldane i Kosterlitz.
“Ovogodišnji dobitnici nagrada su otvorili vrata nepoznatog svijeta”, navodi se u priopćenju Odbora i doda je se kako su nagrađeni za otkriće da materija može poprimiti neobična stanja, te da su koristili matematičke formule kako bi proučavali stanja suprovodljivosti, supratekućina i tankih magnetskih slojeva.
Znanstvenici će diplomu i medalju dobiti 10. prosinca, dana kada se obilježava godišnjica smrti Alfreda Nobela.
Odbor za dodjelu nagrada sutra će objaviti dobitnika Nobelove nagrade za kemiju, a u sljedećih nekoliko da na Nobelovu nagradu za mir i ekonomiju.
Nobelova nagrada za fiziku između 1901. i 2015. godine dodijeljena je 109 puta, odnosno 201 znanstveniku. Znanstvenik John Bardeen osvojivši nagrade 1956. i 1972. godine postao je jedini znanstvenik koji je iz iste oblasti osvojio dvije Nobelove nagrade.
Dobitnica dvije Nobelove nagrade bila je i Marie Curie, koja je 1903. godine dobila nagradu za otkrića u oblasti fizike, a 1911. godine u oblasti kemije.
Do danas su samo dvije žene osvojile Nobelovu nagradu za fiziku, a riječ je o Marie Curie i Mariji Goeppert-Mayer, koja je ovu prestižnu nagradu osvojila 1963. godine.
Najmlađi Nobelovac iz oblasti fizike bio je, tada, 25-godišnji Lawrence Bragg, a najstariji bio je Raymond Davis, koji je 2002. godine u 88. godini života dobio prestižnu nagradu.
Zanimljivo je to da je fizika oblast u kojoj je najviše članova obitelji dobilo Nobelovu nagradu. Treba spomenuti supružnike Marie i Pierrea Curie, Williama Bragga i njegovog sina Lawrencea, Nielsa Bohra i njegovog sina Aage N.Bohra, te mnoge druge.
Nobelovu nagradu za fiziku prošle godine dobili su Takaaki Kajita, iz Japana i Arthur B. McDonald, iz Kanade.