Istraživanje

Novinari u BiH 'vise' na Facebooku

Sci-Tech / Flash | 29. 03. 2016. u 10:25 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Novinari u Bosni i Hercegovini od društvenih mreža u najvećoj mjeri koriste Facebook (90,9 posto), zatim YouTube (82,7 ), te Twitter (65,5 posto), pokazalo je istraživanje koje je Centar za edukaciju Pro Educa iz Banja Luke proveo o korištenju društvenih mreža u novinarstvu od 26. siječnja do 11. veljače 2016. godine.

Osim navedenih društvenih mreža, dva od pet ispitanika koristi Google+, a svaki treći posjeduje profil na Instagramu, dok svaki četvrti posjeduje profil na LinkedInu.

Facebook je ujedno i društvena mreža koju novinari svakodnevno najviše koriste (čak njih 87 posto), slijedi YouTube (50) i Twitter (40 posto).

Prisustvo na društvenim mrežama izravno je proporcionalno praćenju sadržaja koji se na istim javljaju, zatim dijeljenjem informacija i sadržaja, kao i vlastitim postavljanjem istih na društvene mreže. Disparitet je, međutim, primjetan kod pitanja interakcije i učešća u raspravama na društvenim mrežama, gdje manje od trećine novinara sudjeluje u raspravama svakodnevno – odnosno nekoliko puta tjedno. Svaki četvrti novinar u interakciju na društvenim mrežama ulazi tek nekoliko puta mjesečno.

Gotovo 94 posto ispitanih novinara suglasno je s tim da im društvene mreže značajno pomažu, odnosno da im uglavnom pomažu u obavljanju poslova. Ova pomoć se najčešće ogleda u brzini protoka informacija na društvenim mrežama, što je istaknulo oko 85 posto ispitanika, zatim u mogućnostima dobivanja različitih stavova o aktualnim događajima (61 posto), dok ih je više od polovine (51 posto) navelo da putem društvenih mreža lakše dolaze do sugovornika.

Kada je u pitanju korelacija medijskih sloboda i društvenih mreža u Bosni i Hercegovini, oko 27 posto novinara misli da su s pojavom društvenih mreža značajno porasle i medijske slobode u BiH, dok njih 57 posto također misli da je došlo do porasta medijskih sloboda, ali samo donekle.

Istraživanje je provedeno na uzorku od 110 ispitanika iz Bosne i Hercegovine metodom on-line upitnika, te je obuhvatilo zaposlenike (novinare) javnih i privatnih RTV servisa, te tiskanih medija i internet portala.

Oko 52 posto ispitanika dolazi iz Republike Srpske, 44 posto iz Federacije Bosne i Hercegovine, te jedan posto iz Brčko Distrikta. Predmet ovog istraživanja činili su učestalost korištenja društvenih mreža, svrha korištenja društvenih mreža i eksplikacije korištenja društvenih mreža u novinarstvu.

Kopirati
Drag cursor here to close