Djeca troše
Od Facebooka traže da im vrati novac kojeg su djeca potrošila
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Američka savezna sutkinja ustvrdila je da se Facebook mora suočiti sa skupnom tužbom građana na nacionalnoj razini da bi se tu društvenu mrežu prisililo da vrati novac u slučajevima kada djeca putem njezine internetske stranice troše novac svojih roditelja bez njihova dopuštenja.
Sutkinja Beth Labson Freeman u kalifornijskom San Joseu odredila je 19. listopada kao datum za početak suđenja, kazavši da bi zahtjevi za odštetom, kojih bi po procjenama moglo biti na stotine tisuća, Facebook mogli prisiliti da promijeni način na koji sada radi s internetskim transakcijama maloljetnika.
Također, sutkinja je poručila da tužitelji neće moći skupnom tužbom tražiti povrat novca za transakcije njihove djece, već pojedinačnim tužbama.
Facebook je, navodi Hina, priopćio da skupna tužba nema osnove i da će se snažno braniti.
Prema tužbi podignutoj 2012. godine, Facebook dopušta djeci da koriste roditeljske kreditne i debitne kartice za kupnju virtualne valute Facebook Credits. A kako Facebook tvrdi da su sve takve prodaje konačne i odbija povrat novca, krši zakon Kalifornije.
Facebook tvrdi da su pritužbe previše raznolike i da sudska zabrana takvih transakcija ne bi riješila problem. No, sutkinja Freeman je izjavila da državni zakon štiti roditelje i njihovu djecu kada djeca "povremeno izgube sposobnost prosudbe", pa kupuju ono što ne bi trebali.
"Iako neki maloljetnici bez sumnje žele nastaviti kupovati kreditnim ili debitnim karticama bez dozvole za korištenje, takve želje ne mogu spriječiti navedene tužitelje da zahtijevaju da se politika Facebooka uskladi sa zakonom", napisala je.
Virtualna valuta Facebook Credits ne koristi se od 2013. godine i zamijenjena je s Facebook Payments. Tužbu je podnijelo dvoje djece i njihovi roditelji.
Jedno dijete kazalo je da mu je majka dopustila da potroši 20 dolara na kreditnoj kartici za igru "Ninja Saga", ali mu je kasnije naplaćeno nekoliko stotina dolara za kupnje za koje je dijete mislilo da su "virtualna valuta u igri". Drugo dijete reklo je da je uzelo debitnu karticu od svojih roditelja i bez dopuštenja potrošilo 1.059 dolara.
"Vrlo smo zadovoljni odlukom", rekao je u telefonskom razgovoru J. R. Parker, odvjetnik tužitelja. "Razlika između Facebooka i drugih tvrtki je ta što je kompanija obaviještena o dobi korisnika, ali tretira djecu isto kao i odrasle korisnike, kada je u pitanju uzimanje njihova novca", istaknuo je taj odvjetnik.