Opasnost!

Online predatori vrebaju: Kako zaštiti djecu na internetu?!

Sci-Tech / Flash | 10. 07. 2013. u 08:55 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Djecu je iz godine u godinu sve teže zaštititi na internetu, a opasnosti koje im prijete postaju sve brojnije i neprestano evoluiraju. Roditelji posežu za raznim rješenjima, pa čak i potpunoj zabrani interneta, što se svakako ne može, jer u današnje vrijeme internet je prirodno okruženje djece.

Kako zaštiti djecu na internetu?

Stručnjaci diljem svijeta daju brojne savjete, ali svi se slažu kako je najvažnija edukacija djece i roditelja. Dakle, ukoliko želite zaštiti svoje dijete i sami se morate educirati, kako bi svome djetetu mogli objasniti na koji način i kakve sve opasnosti 'vrebaju s interneta'.

Tehnička zaštita djece na internetu se često upotrebljava, ali ti softweri za zaštitu većinom su vrlo skupi, rijetko tko u našoj državi se odlučuje uzeti ih kao preventivnu zaštitu. Ako se ipak odlučite za instalaciju softvera koji će filtrirati nepoželjne sadržaje (npr. govor mržnje, nasilne igre, pornografiju...), trebate imati na umu da ćete time samo smanjiti rizik. Nema 100-postotne zaštite.

Društvene mreže su omiljeno mjesto online predatora, koji tu lako nalaze neinformiranu i needuciranu djecu (nažalost tu nisu žrtve samo djeca, već često i odrasle osobe budu žrtve nonline nasilnika). Treba biti oprezan i pratiti što vam dijete, radi, objavljuje na stranicama svojih društvenih mreža.

BiH nema rješenje za zaštitu djece na internetu

U BiH se po pitanju zaštite djece na internetu ne radi puno. Ne postoje zakonski načini kako spriječiti online nasilje. Ombdusmeni za zaštitu djece u razgovoru za Bljesak.info, rekli su da se na ovom pitanju u našoj državi radi minimalno, no uz brojne probleme, to je u neku ruku i razumljivo.

BiH još nema potpunu zaštitu djece kad je u pitanju internet sigurnost. Odsjek za borbu protiv trgovine ljudima već nekoliko godina radi na unapređenju zakonskih okvira i osposobljavanju policijskih agencija, da adekvatno reagiraju na kaznena djela koja se tiču uznemiravanja putem interneta, posebno kada su žrtve djeca.

Ne treba doći do kaznenih djela, kako preventivno djelovati je vrlo teško pitanje, koje ima jednostavan odgovor. Edukacija prvenstveno roditelja, ali i djece. No problem je u tome što velik broj roditelja naše države nije informatički pismen, pa je teško objasniti na koje sve načine dijete može biti ugroženo na internetu. Sljedeća prepreka je kako doći do svih roditelja… Na nedavnim seminarima iznešeno je par prijedloga, od kojih je najefektivniji, čini mi se, edukacija, nastavnika informatike i razrednika, koji bi na svojim satima djecu educirali i upozoravali“ rekli su za Bljesak.info iz odjela Ombdusmena zaštitu djece.

Sigurniji internet

Na internetu je 2009. godine kreiran internet portal Sigurnodijete.ba u cilju podizanja svijesti među djecom i mladima o sigurnom korištenju interneta.

Prema informacijama portal je do drugog mjeseca ove godine primio oko 68 prijava o online uznemiravanju ili o bilo kojoj drugoj vrsti eksplicitnih sadržaja kojim su djeca bila izložena. Veliki broj prijava se tiče novih fenomena kao što su ‘cyber bullying’ (prim. prev. ‘nasilje preko interneta’), koji u bh. zakonodavstvu nisu adekvatno tretirani.

Istaknuto je ako je problem što se fenomeni kao cyber bullying ne procesuiraju, nego ih agencije za provedbu zakona obrađuju, da bi našli neku dodirnu točku s mogućnošću procesuiranja u našim zakonima.

Kao i u većini slučajeva, u našoj državi, treba se i dalje nadati da će se stvari po ovom pitanju promijeniti na bolje. A na roditeljima, starijim braćama i sestrama, ostaje da razgovaraju s djecom. Zapamtite kako ništa ne može djecu zaštiti 100% ali preventivnom reakcijom može se smanjiti rizik da djeca padnu u kandže online predatora.

Kopirati
Drag cursor here to close