dobrodošli
Počela "digitalna era" u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovini Ismir Jusko pustio je danas testni digitalni signal u digitalnim oblastima Sarajevo, Banja Luka i Mostar, čime je u BiH počela takozvana "digitalna era".
Digitalni signal, kazao je Jusko na današnjoj press-konferenciji, bit će u testnoj fazi tokom 90 dana, a cilj je pokrivanje ostatka BiH digitalnim signalom, što bi se trebalo dogoditi do kraja godine.
Najavio je raspisivanje tendera za nabavku opreme uz koju će proces digitalizacije biti proveden dokraja i napomenuo da će Ministarstvo prometa i komunikacija predložiti Vijeću ministara BiH da receiveri koji su potrebni domaćinstvima da bi primali digitalni signal, budu subvencionirani, na način kako je to urađeno i u susjednim zemljama.
Na pitanje kada će biti uvedena 4G mreže u BiH, rekao je da će biti uspostavljena odmah nakon što proces digitalizacije bude proveden na cijelom prostoru naše zemlje. Generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović kazao je da se BHRT potrudila da vlastitim resursima osigura opremu koja je kompatibilna s digitalnim predajnicima u BiH.
''Sada smo zajedno sa RTVFBiH u mogućnosti da puštamo 24-satni digitalni signal standardnog kvaliteta. U narednom testnom razdoblju, što se odnosi i na područje RTRS-a, imat ćemo priliku da vidimo kako stvari funkcioniraju na širim područjima Sarajeva, Banje Luke i Mostara, a na osnovu tih iskustava, pripremit ćemo se za drugu fazu koja će uslijediti veoma brzo'', rekao je Karamehmedović.
Generalni direktor RTFBiH Džemal Šabić istaknuo je da se ovaj trenutak, odnosno puštanje digitalnog signala, trebao dogoditi prije pet godina, jer bi tada imalo posebnu težinu u društvenom smislu civilizacijske izgradnje.
Današnjim činom završena je prva faza digitalizacije prijenosne i emisione opreme u BiH, a u narednoj fazi se planira pokrivanje digitalnim signalom i preostalih šest digitalnih oblasti, odnosno cijelog teritorija BiH.
Programe javnih RTV servisa BHRT, RTRS i RTVFBiH u ovim oblastima građani mogu pratiti na 30. televizijskom kanalu u Sarajevu, 32. kanalu građani Banja Luke, dok je za građane Mostara u skladu sa Ženevskim sporazumom osiguran 36. televizijski kanal.
Program se može pratiti i u okolnim gradovima i mjestima koja imaju optičku vidljivost prema emisionim lokacijama. Tu se, prije svega, misli na stanovnike Vogošće, Ilijaša, Visokog, Pala, Istočnog Sarajeva, Prijedora, Gradiške, Laktaša i Čelinca, kao i mjesta u dolini Neretve prema Čapljini.
Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) je sa zadovoljstvom primila vijest o puštanju digitalnog signala javnih RTV servisa u BiH u skladu s uvjetima dozvole koju je izdala 1. ožujka ove godine.
Iz RAK-a podsjećaju da početak digitalizacije televizijskog emitiranja u BiH u stvari istovremeno označava i početak perioda tranzicije unutar kojeg će se omogućiti svim sudionicima u digitalnom emitiranju da se prilagode novom načinu radiodifuzije i poslovanja u skladu s novim tehnološkim mogućnostima.
Pored nastavka digitalnog emitiranja javnih RTV servisa u BiH, posebna pažnja se treba posvetiti rješavanju pitanja digitalnog emitiranja ostalih TV stanica kroz usvajanje odgovarajućih odluka Vijeća ministara o prelasku na DVBT2 standard, te o daljem načinu upotrebe Multipleksa A i ostalih frekvencija namijenjenih za digitalno emitiranje u BiH.
Agencija u najskorije vrijeme očekuje intenziviranje aktivnosti u tom smjeru, priopćeno je iz RAK-a.