desenzitacija

Pomjeranjem očiju smanjite negativna sjećanja

Sci-Tech / Flash | 07. 03. 2016. u 19:32 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sve popularnija metoda za liječenje ozbiljnih stanja kao što je PTSP, tjeskoba, depresija i stres, postaje metoda pomicanja očiju sa lijeva na desno, 25 do 30 puta. Metoda se zove desenzitacija i reprocesuiranje pokreta očima i provode je uvježbani psiholozi.

Sva normalna sjećanja mozak procesuira, stavlja ih u kontekst i ona zatim blijede. No to se ne događa sa lošim sjećanjima. Pamtimo da na primjer ne treba dodirivati vruće predmete, da treba izbjegavati određenu hranu. To su procesuirana sjećanja.

No negativna memorija ostaje neprocesuirana i ona se povremeno vraća kad smo budni ili u snovima, često sa tjelesnim odgovorom poput osjećaja boli ili bolesti. Umjesto da blijedi, traumatsko sjećanje ostaje živo kao onog trenutka kada se dogodilo.

Trauma se pohranjuje u mozgu kao žive slike na osjet i zvuk

Kada se stresni događaj dogodio, postoji povećana aktivnost u dijelu mozga koji pohranjuje sjećanja vezana uz zvuk, dodir ili miris ali ne kako bi trebalo, u racionalnim frontalnim režnjevima, pokazuju snimke mozga.

Trauma se pohranjuje u mozgu kao žive slike na osjet i zvuk. One ne blijede i stručnjaci kažu da utječu na naše ponašanje. Svatko od nas ima barem jedan primjer neprocesuiranog sjećanja koje pliva unutar glave.

Francine Shapiro, psihologinja koja je utemeljila terapiju, kaže da je otprilike 10 do 20 neprocesuiranih sjećanja na bol u našem životu. Njezina metoda se bazira na stavljanju loših sjećanja na pravo mjesto.

Testiranje teorije

Doktorica Shapiro imala je velikih osobnih problema 1987. godine. Primijetila je da ako miče oči sa lijeva na desno, uznemirujuće misli počinju blijediti, a bez ikakvog svjesnog napora. Testirala je teoriju namjerno se koncentrirajući na traumatične stvari i micala očima. Negativna sjećanja sjela su na pravo mjesto.

Za terapiju postoji cijeli niz znanstveno potpomognutih dokaza da može biti djelotvorna kod ozbiljnih trauma. Kada mičete oči smanjujete emocionalnu reakciju na neki događaj pa možete loše sjećanje evaluirati i procesuirati na primjeren način. Tako o onome što se dogodilo možete razmišljati puno racionalnije.

Kako zapravo djeluje

Zašto metoda djeluje? Neki misle da micanje očima omogućava da procesuiramo sjećanja na isti način kao u REM fazi sna, kada sanjamo, a oči nam se pomiču. Dok spavamo ne možemo se fokusirati na jedan događaj, a kada smo budni i pomičemo oči imamo veću kontrolu nad situacijom i možemo se fokusirati na određeno negativno iskustvo.

Druga ideja se zove teorija radne memorije. U jednom trenutku samo određenu količinu informacija možemo zadržati u glavi. Ako zabavimo sebe micanjem očiju, ometamo svoje fokusiranje na traumu.

Ako se sa uvježbanim psihologom ovo radi do 40 puta tijekom jedne seanse, mentalno zdravlje se znatno može promijeniti. Procesuiranje negativnih sjećanja može pomoći da se osjećamo bolje.

Kopirati
Drag cursor here to close