Liječenje u inozemstvu

Potpisan protokol o zdravstvenoj suradnji u korist teško oboljele djece iz BiH

Sci-Tech / Flash | 10. 06. 2013. u 12:30 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predstavnici institucija i organizacija iz BiH i Italije potpisali su danas u Sarajevu protokol o međunarodnoj zdravstvenoj suradnji u korist djece iz Bosne i Hercegovine za transplantaciju matičnih hematopoetskih stanica (HSCT).

Tim dokumentom bit će omogućeno osposobljenje jedinice za autolognu transplantaciju matičnih stanica na Hematoonkološkom odjelu Pedijatrijske klinike.

Šefica Pedijatrijske klinike KCUS-a Senka Mesihović-Dinarević kaže da je edukacija ovdašnjih doktora, medicinskih sestara i ostalog osoblja obavljena na Kliničkom centru u Ljubljani.

''Pomoć talijanskih organizacija i institucija za tehničko opremanje te jedinice značit će mnogo za zdravstvo u BiH i naše male pacijente'', kazala je.

Značaj Protokola i zahvalnost istaknula je i zamjenica direktorice Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja Jasna Hasić-Slijepčević koja je naglasila da taj zavod financira premještanje djece na liječenje u inozemstvo, ali i da su ta sredstva nedovoljna.

''Zahvaljujući humanom gestu talijanske organizacije A.G.O.A.P., značajan broj djece je premješten na liječenje u Italiju na humanitarnoj osnovi, odnosno bez našeg ulaganja novca'', kazala je. Naglasila je da su tako ušteđena značajna financijska sredstva koja su, dobrim dijelom ostala na raspolaganju za upućivanje djece na liječenje u neke druge centre gdje se financijska podrška mora osigurati.

Potpredsjednik Udruženja "Srce za djecu koja boluju od raka u FBiH" Fikret Kubat otac je djeteta kojem je koštana srž transplantirana 2006. godine. Danas je istaknuo profesionalan nivo rada organizacija i institucija u Italiji i brige o bolesnoj djeci, ali i važnost činjenice da se osposobe i kapaciteti ovdašnjih klinika da bi se uskoro oboljela djeca mogla liječiti u BiH.

Naglasio je da je današnji dokument dio projekta u okviru kojeg je od listopada 2011. godine na liječenje u Italiju premješteno petero djece.

Predstavnice A.G.O.A.P. (Asocijacija roditelja) istaknule su podršku da bi se bolesnoj djeci BiH što prije omogućilo liječenje u njihovoj državi, u blizini roditelja. Uvjerene su da će nadležne institucije u BiH pomoći da se taj sektor razvije.
One misle da klinika u Sarajevu ima standarde za liječenje djece oboljele od raka, ali da treba uložiti napore da se to omogući i u drugim bh. gradovima.

Kopirati
Drag cursor here to close