Emisije CO2
Potrebno investirati 29 bilijuna dolara da se smanji emisija CO2
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Svjetske emisije ugljik-dioksida (CO2) pri proizvodnji energije mogle bi biti smanjene za 70 posto do 2050. godine i potpuno ukinute do 2060. godine, pokazalo je istraživanje Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije (IRENA), piše Reuters.
Kako bi se postigao taj cilj, udio obnovljivih izvora energije u primarnoj opskrbi energijom bi se 2050. godine morao povećati na 65 posto s 15 posto koliko je iznosio 2015. godine, navodi se u izvještaju kojeg prenosi Fena.
Bit će potrebno investirati dodatnih 29 bilijuna dolara energetskih investicija do 2050. godine, što je 0,4 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Te investicije, zajedno sa drugim politikama koje podržavaju rast, trebale bi stimulirati rast svjetskog BDP-a za 0,8 posto u 2050. godini.
Na globalnom nivou, 2015. godine su zabilježene emisije 32 gigatone ugljik-dioksida pri proizvodnji energije. Emisije se do 2050. godine moraju smanjiti na 9,6 gigatona kako bi se ograničilo globalno zagrijavanje na najviše dva stupnja Celzija iznad predindustrijske temperature, priopćeno je iz IRENA-a.
Inače, kako smo ranije pisali, koncentracija CO2 u atmosferi prošle je godine zabilježila nevjerojatan rast, no očekuje se kako će se ove godine rast smanjiti u odnosu na 2016. godinu. Unatoč očekivanom smanjenju, emisije CO2 će i dalje biti iznad prosjeka posljednjih deset godina.
Također, nedavno je objavljeno istraživanje koje govori kako deset posto najbogatijih stanovnika na planeti ispušta više od polovine emisije ugljičnog dioksida (CO2), dok je najsiromašnija polovina globusa odgovorna za samo 10 posto ispuštanja zagađujućih tvari.